Idzie nowe
Targi WOD-KAN z roku na rok zmieniają się. Żadna kolejna edycja nie jest podobna do poprzedniej. Tegoroczna wyróżniała się zdecydowanie większą ilością nowych wystawców, a także silną reprezentacją gości zagranicznych. Pojawiła się również zapowiedź rewolucji infrastrukturalnej.
Targi, które odbyły się w dniach 20-22 maja br., zgromadziły 370 wystawców, m.in. wiodące rodzime firmy, a także liczną grupę przedsiębiorstw zagranicznych. Do Bydgoskiego Centrum Wystawienniczo-Targowego w Myślęcinku przybyli m.in. goście z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Czech, Chin, Słowacji, Włoch, Finlandii, Litwy, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Irlandii oraz Stanów Zjednoczonych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że aż 91 wystawców zaprezentowało swoją ofertę w Bydgoszczy po raz pierwszy. Łączna powierzchnia zajęta przez ekspozycje przekroczyła 15 000 m2, co oznacza, że Targi WOD-KAN nie oddają pozycji lidera w branży wodociągowo-kanalizacyjnej w Polsce. Tegoroczną XXII edycję imprezy odwiedziło blisko 10 000 osób, a wśród nich wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Patronat nad targami objęli minister Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, oraz minister Paweł Orłowski.
Targi jutro i dziś
? Sukcesy branży wod-kan i jej dzisiejsza pozycja to także zasługa wystawców Targów WOD-KAN. Gdy nam, wodociągowcom, przyszło inwestować, to przyszliście do nas z najlepszymi rozwiązaniami i produktami. Branża te propozycje wykorzystała, dlatego targi to święto nas wszystkich ? tymi słowami prezes IGWP, Dorota Jakuta, powitała wystawców XXII edycji Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN. Oprócz prezes IGWP, uroczystość inaugurującą targi uświetnili m.in. Tadeusz Rzepecki, przewodniczący Rady IGWP, Witold Sumisławski, prezes KZGW, Zbigniew Ostrowski, wicewojewoda woj. kujawsko-pomorskiego, Edward Hartwich, wicemarszałek woj. kujawsko-pomorskiego, Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, Hanna Krajewska, prezes Zarządu MPWiK w Warszawie, Ewa Kamińska, dyrektor departamentu zasobów wodnych NFOŚiGW, Jurij Żerlicyn, wiceprezes Stowarzyszenia ?Ukrvodokanalekologija? z Kijowa.
Podczas uroczystego otwarcia wystawy targowej wypowiedziano wiele istotnych słów, ale dla wielu z nas, zarówno zwiedzających, jak i wystawców, najważniejszą informację przekazał prezydent Bydgoszczy. Zadeklarował on, że za dwa lata warunki, w jakich odbywają się targi WOD-KAN, będą zdecydowanie lepsze. ? Gdy przyjedziecie tu Państwo za rok zobaczycie trwającą budowę hali wystawienniczej, która przyczyni się do tego, że właśnie w tym miejscu rozkwitnie branża targowa ? podkreślał prezydent Rafał Bruski. Planowany termin zakończenia inwestycji, której wykonawca został już wyłoniony, wyznaczono od razu po zakończeniu targów.
Przewodniczący Rady IGWP, Tadeusz Rzepecki, podkreślił, że branża wod-kan i całe nasze społeczeństwo poczyniło w ostatnich dziesięciu latach bardzo duży skok cywilizacyjny, m.in. dzięki milionom złotych zainwestowanym w infrastrukturę wodno-ściekową. Targi są natomiast nieodłącznym elementem naszego rozwoju w zakresie bardzo specjalistycznej dziedziny, jaką jest branża wodociągów i kanalizacji. Ponadto przewodniczący zauważył, że żadne media nie zastąpią spotkań face to face i bezpośredniego sprawdzenia funkcjonalności oferowanych urządzeń.
Energia z osadów
Zwiedzanie wystawy targowej należało zaplanować tak, aby znaleźć czas na udział w konferencjach jej towarzyszących, a w tym roku było w czym wybierać. Tematyka tegorocznych spotkań okazała się bardzo zróżnicowana. Poruszano m.in. problematykę edukacji ekologicznej w branży wodociągowo-kanalizacyjnej, wykorzystania odnawialnych źródeł energii w sektorze wod-kan, a także aspektów technicznych.
Pozytywnie oceniono debatę dotyczącą edukacji ekologicznej w branży wod-kan, zorganizowaną przez miesięcznik ?Wodociągi-Kanalizacja? i portal edukacji ekologicznej Zielonalekcja.pl. Spotkanie stało się także okazją do wręczenia nagród i wyróżnień laureatom konkursu ?Głośna woda? na najciekawszą akcję edukacji ekologicznej w przedsiębiorstwach wod-kan.
IGWP w tym roku również nie zawiodła. Przygotowała konferencję na temat nowego wyzwania dla przedsiębiorstw wod-kan ? odnawialnych źródeł energii. Zaproszeni do dyskusji przedstawiciele rządu, eksperci Izby i reprezentanci świata nauki starali się odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule konferencji: ?OZE ? szansa dla branży??. Temat odnawialnych źródeł energii w branży wod-kan został omówiony głównie z perspektywy osadów ściekowych: ? Polska, podpisując traktat akcesyjny, zobowiązała się do pełnej implementacji prawa unijnego, w tym również do implementacji dyrektywy osadowej. Zgodnie z tym dokumentem, od 2018 r. nie będzie można składować osadów pościekowych. Od pięciu lat IGWP konsekwentnie postulowała do rządu RP i wskazywała na potrzebę opracowania Krajowego Programu Zagospodarowania Osadów Ściekowych, a w tej chwili w Ministerstwie Środowiska i w Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej trwają prace nad opracowaniem takiego dokumentu. Ponadto rząd przygotowuje ustawę o OZE. IGWP zgłosiła wniosek, aby definicja biomasy obejmowała również osady ściekowe. Chcemy, by osad ściekowy był potraktowany jako pełnowartościowy produkt, wykorzystywany jako odnawialne źródło energii ? podkreślała podczas otwarcia konferencji D. Jakuta. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in., jakie są aktualne kierunki działania państwa polskiego w ramach realizacji polityki energetycznej UE (M. Kapalski, specjalista ds. OZE Ministerstwa Gospodarki), jaki jest potencjał branży wod-kan w dziedzinie OZE (A. Wójtowicz, ekspert IGWP, prezes Wodociągów Słupskich), a także poznali aspekty wykorzystania OZE w branży wod-kan, które zaprezentował T. Rzepecki. Podkreślił on, że największym potencjałem energetycznym branży wod-kan są osady ściekowe. Przedstawił dane obrazujące ilość biogazowni funkcjonujących obecnie w oczyszczalniach ścieków, alarmując jednocześnie, że jest ich zdecydowanie za mało jak na ilość produkowanych osadów.
Wieczorową porą
Na uroczystość wręczania nagród GRAND-PRIX, którą uświetnił recital Jacka Wójcickiego, zaproszono w tym roku do Filharmonii Pomorskiej. Laureatów, spośród 25 zgłoszonych produktów, wyłoniła komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. Mariana Kwietniewskiego. Na GRAND-PRIX zasłużyły trzy firmy ? WAVIN Metalplast Buk, ABB oraz DYNAMIK FILTR Nocoń i Wspólnicy. WAVIN wyróżniono za model 6 RLM Biologicznej Oczyszczalni Ścieków BioKem, działający w technologii SBR dla zastosowań przydomowych. Firmę DYNAMIK FILTR nagrodzono za sitopiaskownik AUTOSEP DF MULTI SB/SP/KP. Przedsiębiorstwo ABB wyróżniono za przepływomierz elektromagnetyczny AquaMaster 3.
Tradycyjnie nagrodzono również właścicieli najciekawszych stoisk. W tej kategorii na uznanie zasłużyły firmy AMITECH i GOSHE oraz pawilon skupiający przedsiębiorstwa z Wielkiej Brytanii.
Ponadto Polska Fabryka Wodomierzy i Ciepłomierzy FILA, która jest członkiem Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie i wieloletnim wystawcą Targów WOD-KAN, a w tym roku obchodzi swój jubileusz, otrzymała nagrodę specjalną.
Na targach, będących coroczną okazją do spotkań, wymiany opinii i doświadczeń, można było poczuć wyjątkowy powiew świeżości. Zwiedzający odkrywali nowinki techniczne i technologiczne prezentowane na stoiskach, a także zapoznawali się z ciekawymi ekspozycjami wielu debiutujących na targach firm. Tegoroczna edycja zapewniła również niebywałą możliwość nawiązania kontaktów zagranicznych, które, miejmy nadzieję, zaowocują wieloma kontraktami.
Martyna Matuszczak