Monitoring systemów wodociągowych jest coraz częściej wykorzystywaną metodą określania strat wody, a poza tym pozwala na kontrole odcinków sieci wodociągowej i przepływów. Artykuł przedstawia sposoby i urządzenia, które zastosowano w celu redukcji ilości wody ?niezbilansowanej? na przykładzie Rudy Śląskiej.

Zmiana ustroju politycznego po 1989 r. miała gigantyczny wpływ na każdą dziedzinę życia, w tym również na strukturę organizacyjną przedsiębiorstw wodociągowych. Zaczęto znacznie bardziej zwracać uwagę na ilość wody sprzedanej w stosunku do kupionej, na koszty eksploatacji sieci kanalizacyjnej i wodociągowej oraz na jak najlepsze i najbardziej ekonomiczne dostarczenie wody do odbiorców, przy jednoczesnym dużym zadowoleniu konsumentów.

Ruda Śląska jest zasobna w pokłady węgla kamiennego. Wpływ eksploatacji górniczej na uzbrojenie terenu jest bardzo istotny, ponieważ konieczne stało się zastosowanie mocniejszych, a co za tym idzie kosztowniejszych rozwiązań inżynierskich.

Głównym problemem, tak jak w większości miast i wsi na terenie Polski, są straty wody, W przypadku Rudy Śląskiej wskaźnik strat był nie do zaakceptowania, rozpoczęto więc działania, które miały znacząco ograniczyć ten czynnik. Innym poważnym problemem była awaryjność sieci wodociągowej. Częste wycieki, wyjazdy i naprawy tych samych odcinków sieci generowały znaczne koszty, którymi obciążone było przedsiębiorstwo. Najczęstszą przyczyną jest zły stan i wiek ...