W całej Polsce zainwestowano prawie 100 miliardów euro i zrealizowano prawie 200 tysięcy projektów. To dobry czas dla Polski, czas dużych zmian również w obszarze gospodarki wodno-ściekowej.

Podpisanie Traktatu Akcesyjnego o Przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej zobowiązało nas do wypełnienia wszystkich jego wymagań i przyjęcia odpowiednich okresów przejściowych. Podejmowane w tym kierunku działania są często kosztowne i wymagają reorganizacji istniejących instytucji. Dotyczy to również przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, dlatego bardzo ważny jest stały kontakt branży z instytucjami rządowymi w Polsce, a także w strukturach Unii Europejskiej.

Najistotniejsze obecnie unijne regulacje prawne, mające zasadniczy wpływ na funkcjonowanie usług wod-kan, to: Dyrektywa Rady 91/271/ECC z 21 maja 1991 r. dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych; Dyrektywa Rady 86/278/ECC z 12 czerwca 1986 r. w sprawie ochrony środowiska, w szczególności gleby, w przypadku wykorzystywania osadów ściekowych w rolnictwie; Dyrektywa Rady 98/83/WE z 3 listopada 1998 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz Dyrektywa 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 października 2000 r. ustanawiająca ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej (Ramowa Dyrektywa Wodna).

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, podobnie jak okres przedakc...