Tegoroczne Forum Ochrony Środowiska, organizowane przez Izbę Gospodarczą ?Wodociągi Polskie?, odbyło się w dniach 6-7 marca w Warszawie. Podczas trzeciej edycji konferencji organizatorzy postanowili omówić przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju dokument pn. Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Na dwudniowe spotkanie przybyło ponad 170 przedstawicieli branży. Prezes IGWP, Dorota Jakuta, zapraszając na konferencję, podkreślała, że: ? W bogatym programie merytorycznym Forum znalazło się miejsce dla tematów, które mogą zainteresować zarówno samorządowców, jak i wodociągowców ? drugi dzień konferowania w całości poświęciliśmy bowiem nowoczesnemu przedsiębiorstwu wod-kan.

Strategia dobra dla branży

Sesje wykładową rozpoczęło wystąpienie Witolda Słowika, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, który przedstawił zarys założeń dla Strategii. Powiedział też m.in., że głównym celem dokumentu jest tworzenie warunków do zwiększania dochodów mieszkańców Polski przy jednoczesnym wzroście spójności w wymiarze społecznym, ekonomicznym, środowis- kowym i terytorialnym.

Wystąpienie to było wstępem do dyskusji panelowej, podczas której zaproszeni przez organizatorów eksperci debatowali o ekologicznych wyzwaniach wynikających ze Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Biorący udział w dyskusji Mariusz Gajda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, podkreślał, że jedynym ratunkiem dla Polski w kontekście jej bardzo ubogich zasobów wodnych jest retencja. Zwiększenie retencji do poziomu 15-20% odpływu powierzchniowego to jeden z celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. ? Powinniśmy analizować tematykę zasobów wodnych w sposób całościowy, z perspektywy kraju. Nie uda się rozwiązać tych problemów lokalnie, dlatego mam nadzieję, że przygotowany przez ministerstwo projekt nowego Prawa wodnego zostanie uchwalony przez Sejm w pierwszym półroczu tego roku ? wyjaśniał wiceminister.

Pierwszego dnia konferencji poruszono także temat nowych uregulowań prawnych, związanych ze zrównoważonym rozwojem, a także kwestie zagospodarowania wód opadowych i roztopowych. Nie zabrakło też dyskusji o ustawie kominowej, która budzi bardzo duże kontrowersje w branży wod-kan.

Nowoczesna firma wodociągowa

Drugi dzień konferencji upłynął pod znakiem nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwem wodociągowym oraz innowacyjnych technologii wykorzystywanych w branży wod-kan.

Wśród znamienitych prelegentów nie zabrakło Andrzeja Wójtowicza, prezesa Zarządu Wodociągów Słupskich, który  zaprezentował zebranym analizę strategicznych wyzwań stojących przed przedsiębiorstwami wodociągowymi w zmieniającej się rzeczywistości. Jak dowodził A. Wójtowicz, proces zmian w przedsiębiorstwach dotyczy obecnie przede wszystkim  zwiększania efektywności i skuteczności świadczonych usług. Natomiast jako źródło problemów rozwojowych w sektorze wod-kan prezes wskazał brak wspólnych celów i przejrzystej regulacji, co powoduje ograniczenie działalności przedsiębiorstw tylko do poziomu lokalnego.

O rozwoju technologicznym branży mówił m.in. Tomasz Konieczny, dyrektor Centrum Nowych Technologii MPWiK we Wrocławiu. Opisał on realizację projektów badawczo-rozwojowych we wrocławskim przedsiębiorstwie, których celem jest znalezienie rozwiązań dla konkretnych wyzwań stojących przed spółką. ? Branża wod-kan staje się coraz bardziej ukierunkowana na innowacyjność, a jednym z podstawowych narzędzi do budowy nowoczesnej firmy są właśnie projekty B+R ? przekonywał prelegent.

Martyna Matuszczak