Ile jakiej energii w 7,5-procentowym celu?
Pytanie to dotyczy nie tylko rodzajów OZE, ale przede wszystkim struktury udziału tych źródeł w wypełnieniu celu indykatywnego. Prezentowane są bardzo zróżnicowane poglądy. Do wielu z nich dołączane są szczegółowe uzasadnienia z zestawem argumentów, wyrażające obawy oraz wskazujące na zagrożenia związane z przyjęciem danej opcji. Przykładem może być stanowisko prezentowane przez sektor przemysłu przerobu drewna, który obawia się, że niezbędny do jego działalności surowiec drzewny będzie w całości wykorzystany do celów energetycznych.
Plan implementacyjny dyrektywy drogowskazem dla inwestorów
W chwili obecnej jedynym oficjalnym dokumentem, który zawiera propozycję takiego podziału, jest Strategia rozwoju energetyki odnawialnej. W okresie blisko czterech lat od jej uchwalenia uwarunkowania zewnętrzne dotyczące rozwoju OZE uległy istotnym zmianom. Nastąpił także znaczny postęp technologiczny urządzeń je wykorzystujących oraz zmniejszyły się koszty wytwarzania energii z OZE.
Aktualizację w tym zakresie zapewni przygotowywany w Ministerstwie Gospodarki i Pracy plan implementacyjny dyrektywy 2001/77/WE. Oczywiście dokument ten...