Wysokie walory kompozycyjne, bogaty skład dendroflory oraz wartości historyczne i naukowe sprawiają, że park w Iłowie zasługuje na szybką renowację. 

Iłowa, małe miasto w południowej części woj. lubuskiego (pow. żagański), położona jest w północnej części Borów Dolnośląskich, nad rzekami Czerną Małą i Czerną Wielką. Od połowy XV w. rozwijało się tutaj sukiennictwo i płóciennictwo. W XVI w. Iłowa była dużym ośrodkiem wytopu żelaza, wykorzystującym miejscowe złoża rudy darniowej – limonitu. Od połowy XIX w. rozwijał się przemysł włókienniczy i hutnictwo szkła – ten drugi przetrwał do dzisiaj. W połowie XX w. miasto było znane ze wspaniale rozwiniętego ogrodnictwa. W latach 30. organizowano tu liczne wystawy kwiatów, zwłaszcza dalii (georginii), cieszących się uznaniem w całej Europie. Wszystko to oprócz huty szkła przeminęło. Ale Iłowa ma dalej wspaniały skarb, którym jest rozległy park, i zlokalizowany w nim pałac o cechach zmodyfikowanej budowli późnorenesansowej.



Z czasów baroku
Początek założenia ogrodowego, które stanowiło podwalinę parku, datuje się na 1626 r., gdy Iłowa znajdowała się we władaniu rodu von Promnitz (Promnic). Park był...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?