W ostatnich latach w Warszawie przeprowadzono wiele prac rewitalizacyjnych i modernizacyjnych, zmierzających do poprawy stanu zieleni oraz zwiększenia zajmowanych przez nią terenów. Z pewnością tego typu działania przyczyniły się do tego, że stolica powszechnie postrzegana jest jako miasto zielone.

To ogólne wrażenie znaczącego wzrostu terenów zieleni kreowane jest nie tylko przez doraźne odczucia mieszkańców i osób odwiedzających, ale jest też potwierdzone statystykami. Około 1/3 powierzchni Warszawy to szeroko rozumiane tereny zieleni, obszary otwarte i zespoły roślinności seminaturalnej, tj. np. łęgi wiślane. Oficjalne dane o tych terenach i dodatkowo o lasach mówią o prawie 12 670 ha, co stanowi 22,62 % powierzchni miasta. W statystyce tej nie jest ujmowana zieleń osiedlowa.



Kompleksowe zarządzanie
Zarządzanie tymi obszarami odbywa się poprzez dość skomplikowaną strukturę, która w dużej mierze jest pozostałością po dawnym ustroju miasta. Do końca 2002 r. Warszawę tworzył związek 11 samodzielnych gmin z centralną, stołeczną administracją w postaci Biura Zarządu m.st. Warszawy. Tym samym gospodarowaniem terenami zieleni zajmowało się 12 jednostek. Obecnie stolica posia...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?