Największym wrogiem drzew ulicznych jest zniszczona, całkowicie zdegradowana gleba miejska, która nie spełnia elementarnych wymagań drzew. Z pomocą przychodzą specjalne technologie. 

Nie ulega wątpliwości, że drzewa w miastach żyją coraz krócej. Trudne warunki siedliskowe sprawiają, że przeciętna długość życia drzew rosnących na terenach zurbanizowanych z każdym dziesięcioleciem drastycznie spada (ryc. 1). Nierzadko w śródmieściu wielkich aglomeracji muszą być one wymieniane po kilku, najwyżej kilkunastu latach. Za największych wrogów drzew w warunkach miejskich uznaje się zbyt małą pojemność gleby do ukorzenienia, nadmierne jej zagęszczenie i zasolenie oraz stres wodny.
Wiadomo także, że okres wegetacji drzew przyulicznych ulega ciągłemu skróceniu, osiągając dla drzew rosnących w najtrudniejszych warunkach przyulicznych zaledwie ok. 130 dni. Oznacza to, że rośliny zamierają przed osiągnięciem przez nie pełni rozwoju wegetatywnego i z całkowitym pominięciem faz generatywnych. Objawia się to zmniejszonymi przyrostami (nawet o 80%) w porównaniu do drzew parkowych i rosnących na peryferiach.

Lista wymagań związanych z rozwojem korzeni (wg Coder, 2000)
Cechy...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?

css.php