Iluminacja zieleni jest przejawem potrzeby człowieka do podnoszenia jakości estetycznej otaczającej go przestrzeni. Możliwości techniczne oraz wyobraźnia projektanta pozwalają na kreację „niecodziennych” efektów.
Dla celów iluminacji nie da się skonstruować uniwersalnego schematu, tabeli czy szablonu rozwiązań, którego zastosowanie gwarantuje uzyskanie przynajmniej poprawnych rezultatów. Jeżeli iluminacja aspiruje do miana kreacji, to powinna przede wszystkim opierać się na świadomej koncepcji. 

Ogrody Belwederskie
Przed podjęciem prac nad iluminacją Ogrodów Belwederskich dokonano najpierw wnikliwej analizy historycznej założenia ogrodowo-pałacowego. Zadaniem iluminacji było podkreślenie istniejących wartości kompozycyjnych i widokowych założenia. Uzyskane efekty miały być stonowane i dostosowane do „powagi” miejsca. Zrezygnowano z użycia kolorowych filtrów, stosując tylko i wyłącznie gamę barw światła białego. Koncepcja iluminacji podzieliła ogród na wzajemnie przenikające się strefy przestrzenne, charakteryzujące się zróżnicowanymi efektami świetlnymi. Z uwagi na otwarty charakter wnętrza założono użycie wyłącznie różnego rodzaju naświetlaczy i reflektor&oacu...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?

css.php