Konferencji pt. „Wyobraź sobie energetyczną przyszłość swojej gminy”, którą zorganizowało na początku września Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” (PNEC), towarzyszyła wystawa Imagine, przygotowana przez PNEC. Ekspozycja łączy fascynujące zdjęcia natury z praktycznymi informacjami na temat działań podejmowanych przez modelowe miasta europejskie w celu ograniczenia wykorzystania paliw kopalnych i zmniejszenia obciążenia środowiska naturalnego. Przedstawione na fotografiach pomysły władze lokalne będą mogły wprowadzić na terenie swoich gmin. Wśród 17 europejskich miast prezentujących swe osiągnięcia znajduje się Bielsko-Biała, która od lata podejmuje działania pozwalające sprostać jej europejskim standardom w dziedzinie ekologii.

Podczas konferencji dyskutowano na temat roli miast w ochronie środowiska naturalnego oraz zaprezentowano przykłady wzorcowego postępowania polskich i europejskich miast oraz gmin. Gerard Magnin z Europejskiej Sieci „Energie Cités”, stowarzyszenia miast europejskich promujących zrównoważony rozwój energetyczny na szczeblu lokalnym, przedstawił założenia polityki klimatyczno-energetycznej UE oraz wyzwania, jakie polityka ta stawia przed lokalnymi władzami. Dowiódł też, iż wiele miast europejskich z powodzeniem stawia czoła tym wyzwaniom, podejmując liczne działania mające na celu poprawienie efektywności energetycznej oraz zwiększenie udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii.
Także polskie miasta mają się czym pochwalić. W Bielsku-Białej, która była gospodarzem spotkania, od paru już lat działa Biuro Zarządzania Energią. Dzięki jego funkcjonowaniu miasto stanowi wzorcowy przykład zarządzania energią na szczeblu lokalnym. Udało się przeprowadzić modernizację sieci ciepłowniczej, zrealizować „Program ograniczenia niskiej emisji z budynków jednorodzinnych”, zastosować źródła odnawialne do produkcji energii, a także przeprowadzić liczne termomodernizacje obiektów komunalnych, za co Bielsko-Biała otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie KAPE na „Najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce”. Ciekawe było porównanie działań podejmowanych przez miasta polskie ze szwedzkim modelem zrównoważonej gospodarki zasobami, zaprezentowanym przez Józefa Neterowicza (Związek Powiatów Polskich), w którym do produkcji energii wykorzystywane są odpady komunalne i leśne.
Ważnym aspektem konferencji było także zwrócenie uwagi na rolę edukacji ekologicznej. Swoje doświadczenia w tym zakresie zaprezentowało Bielskie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego oraz Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.
 
Patrycja Hernik,
 Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”