Recyklingowa feta
Ideą Krakowskiego Festiwalu Recyklingu, który odbył się w dniach 20-22 maja br. na krakowskich Błoniach, jest promowanie recyklingu jako szansy na rozsądne i ekologiczne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi. Organizatorem akcji jest Urząd Miasta Krakowa. To już trzecia edycja imprezy, podczas której budowane są atrakcyjne makiety symboli miasta wykonane z surowców wtórnych. W tym roku na Błoniach stanęła makieta Smoka Wawelskiego, zbudowana z 650 tys. kapsli i 15 tys. szklanych butelek. Tradycyjnie rozstawiono „Miasteczko Recyklingowe”, podzielone na dzielnice: papieru, plastiku, szkła i baterii. Za przyniesione surowce wtórne organizatorzy rozdawali sadzonki drzew, krzewów i kwiatów oraz drobne upominki. Imprezie towarzyszyło również wiele konkursów i zabaw ekologicznych skierowanych do dzieci i młodzieży. Festiwal uświetniły też wieczorne koncerty artystów. Ponadto w ramach imprezy odbyła się konferencja „EKO – PRojekt: Public Relations w ekologii i ochronie środowiska”, której głównym tematem było wykorzystanie PR w działalności związanej z ekologią, komunikacją i budowaniem wizerunku samorządu.

Pod znakiem honoru
Przestrzeganie zasad „Europejskiego kodeksu postępowania dotyczącego politycznej uczciwości wybieranych przedstawicieli lokalnych i regionalnych”, powołanie Polskiej Agencji Finansowania Gmin, kwestie zbyt małych subwencji na zadania zlecone oraz doświadczenia z funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce to tematy, które zdominowały XIX Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich RP.
W trwającym dwa dni (9-10 maja br.) Zgromadzeniu wzięło udział ok. 200 przedstawicieli gmin członkowskich. W trakcie spotkania Zarządowi Związku udzielone zostało absolutorium, a owocem Zgromadzenia są cztery oficjalne stanowiska. Dwa z nich dotyczą zagadnień związanych z systemem oświaty. Kolejne zostało podjęte w sprawie proponowanych zmian do ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym gmin. Czytamy w nim m.in., że ustawa w projektowanej formie przyczyni się do dalszej degradacji ładu przestrzennego i rozproszenia zabudowy oraz zwiększy zagrożenie korupcją w obszarze gospodarki przestrzennej. Ostatnie z przyjętych stanowisk związane jest z projektem Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013. Skrytykowano w nim przede wszystkim pominięcie w pracach nad projektem przedstawicieli gmin wiejskich.
Ważnym wydarzeniem była debata zorganizowana z okazji 15-lecia odrodzenia samorządu terytorialnego. Wzięli w niej udział profesorowie Michał Kulesza, Jerzy Regulski oraz Jerzy Stępień, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, oraz poseł Waldy Dzikowski. Była to okazja do oceny dotychczasowego funkcjonowania samorządu oraz do wymiany poglądów na temat dalszego kierunku rozwoju samorządności. W kontekście tej dyskusji Mariusz Poznański, przewodniczący Związku, zaproponował powiększenie gmin do minimum 20 tys. mieszkańców wraz z jednoczesną likwidacją powiatów. Postulowano także likwidację dualizmu administracyjnego na szczeblu województwa – więcej uprawnień i zadań powinien otrzymać samorząd wojewódzki.
Jednogłośnie przyjęty do stosowania został również wspomniany wcześniej Kodeks, który przedstawiciele gmin chcą zaproponować do przestrzegania wszystkim samorządowcom. – Jako ZGW chcemy wyjść do wszystkich wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów i marszałków z apelem o przestrzeganie tego Kodeksu – podkreślał Mariusz Poznański.
(ps)


IFAT rośnie w siłę
Tegoroczne Międzynarodowe Targi Gospodarowania Odpadami, Ochrony Środowiska i Kanalizacji IFAT 2005, które odbyły się w Monachium w dniach 25-29 kwietnia, należały do największych w całej swojej historii. Liczba odwiedzających targi wzrosła o 10% w stosunku do poprzedniej edycji w 2002 r. i wyniosła ponad 108 tys. osób. Zwiedzający pochodzili ze 166 krajów, w szczególności z Europy Centralnej. W tym roku rekordowa była również liczba wystawców – w sumie zaprezentowały się 2 223 firmy z 66 krajów.
Ta edycja targów była nastawiona przede wszystkim na zwiedzających z zagranicy, w szczególności na gości z nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Świadczy o tym m.in. organizacja specjalnej platformy wymiany technologii i doświadczeń pod nazwą „Gateway to New Europe”. W jej ramach wystawiały się organizacje reprezentujące państwa, które w maju ub.r. weszły w struktury unijne.
(pm)


Wiosenne porządki
W związku z corocznymi obchodami Dnia Ziemi w Morągu odbyła się akcja wiosennego sprzątania. Jej głównymi organizatorami były Centrum Edukacji Ekologicznej przy Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Morągu oraz ośrodek „Krecik” w Kretowinach, należący do Centrali Materiałów Budowlanych „Centrobud” w Konstancinie-Jeziornie. W akcji wzięło udział ponad 500 osób. W efekcie zebrano blisko 41 m3 odpadów (15,86 ton).

WOKół odpadów
Pod koniec maja br. Wysypisko Odpadów Komunalnych m. Poznania, w porozumieniu z Wielkopolska Izbą Aptekarską, wdrożyło program zbiórki od mieszkańców przeterminowanych leków. Na początek 150 poznańskich aptek zostało wyposażonych w specjalne pojemniki. WOK wychodzi również naprzeciw tym mieszkańcom Poznania, którzy chcą pozbyć się zużytych baterii. Stąd pomysł wyposażenia blisko 200 miejskich pojemników w specjalną kieszeń na ten niebezpieczny odpad.

Na pomoc Platforma
Szesnastu sygnatariuszy 13 maja br. złożyło w Ministerstwie Środowiska podpisy pod Porozumieniem w sprawie utworzenia Polskiej Platformy Technologicznej Środowiska. Jednym z głównych celów, dla których powołano PPTŚ, jest wspomaganie działań dostosowania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska UE oraz podniesienie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw na rynku europejskim poprzez ekoinnowacje. Platforma chce realizować te cele m.in. poprzez prowadzenie współpracy międzynarodowej w regionach przygranicznych, optymalizację wykorzystania funduszy strukturalnych i środków prywatnych oraz zbudowanie pomostu pomiędzy przemysłem a nauką.

Bój o spokój
Wydział Środowiska i Zieleni w toruńskim Urzędzie Miasta rozpoczął walkę z komarami i meszkami. To już trzecia akcja magistratu skierowana przeciw tym owadom. W walce z komarami opryskano w sumie 30 ha rozlewisk położonych głównie nad Wisłą, zużywając na ten cel 10 l środka biologicznego. Na początku czerwca ruszy akcja przeciw meszkom, która obejmie teren blisko 200 ha – głównie pasy zieleni nad Wisłą oraz obszary leśne. Tegoroczna batalia z tymi uciążliwymi owadami pochłonie 108 tys. zł, wygospodarowane z budżetu miasta.

Z plecakiem i lornetką
W rezerwacie Ptasi Raj na Wyspie Sobieszewskiej (Gdańsk) otwarto nową trasę turystyczną. Na ok. sześciokilometrowym szlaku dydaktyczno-przyrodniczym ustawiono dwie wieże widokowe (o wysokości 5,5 i 8 m. Wieże są zamaskowane specjalnymi matami trzcinowymi, żeby nie płoszyć zwierzyny. Zadbano też o miejsca do odpoczynku w czasie spaceru – są ławki i stoliki. Większe grupy mogą skorzystać z bezpłatnej opieki przewodnika z Zakładu Ornitologii PAN. Budowę wież sfinansowano z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z budżetu miasta (120 tys. zł).

Szansa dla Mazur
Zainaugurowana 1 maja br. Akcja Mazury, organizowana po raz trzeci przez Fundację Szansa, będzie trwała w tym roku aż do września. Pod jej szyldem harcerze oraz żeglarze będą dbali o czystość brzegów mazurskich jezior. Ponadto w ramach akcji będzie prowadzona edukacja ekologiczna. Fundacja Szansa współpracuje przy tej okazji z lokalnymi samorządami, które nagłaśniają akcję i podstawiają kontenery na odpady. Dodatkowo Fundacja przygotowała specjalne worki na odpady, które są dostępne w mazurskich portach i przystaniach. Akcję tę objęli honorowym patronatem ministrowie edukacji narodowej i sportu, środowiska oraz gospodarki i pracy.

Personalia
Tomasz Podgajniak, dotychczasowy sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, 24 maja br. został powołany przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego na stanowisko ministra środowiska.
* * *

W związku z nabyciem praw emerytalnych dotychczasowy prezes toruńskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania – Ludwik Jurzysta złożył rezygnację z tego stanowiska. Od 6 maja br. przedsiębiorstwem kieruje Mieczysław Hyżyk, wiceprezes spółki. Wkrótce prezydent miasta ogłosi konkurs na szefa MPO.

Śmieć w kupie
W stolicy ruszyła pierwsza kampania medialna dotycząca segregacji odpadów oraz sprzątania po psach. Organizatorem akcji o zabawnych nazwach „Śmieć przykładem” i „W kupie raźniej” jest warszawski Zarząd Oczyszczania Miasta. Hasła zostały tak skonstruowane, by zainteresować odbiorcę i skłonić go do zastanowienia. Organizatorzy zdają sobie sprawę, że transformacja mentalności i budowanie nowych wzorców wymaga czasu i pracy. I na tym polu sprzymierzeńcami kampanii są media.
Oprócz treści edukacyjnych, podkreślających ekologiczne aspekty odzysku surowców wtórnych, wskazuje się także na wymiar ekonomiczny segregacji. Przekonanie, że to się ludziom po prostu opłaca, jest jednym z ważniejszych warunków powodzenia odzysku. Drugim tematem kampanii jest przekonywanie właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach. Z badań przeprowadzonych wśród warszawiaków w ubiegłym roku wynika, że głównymi powodami niesprzątania po psach jest wstyd oraz fakt, że nie robią tego inni.
Nośnikami kampanii są tablice billboardowe, plakaty, autobusy MZK, a także prasa, telewizja i radio oraz Internet. Na stronie www.stolicaczystosci.pl można nie tylko rozszerzyć wiedzę na temat segregacji odpadów, ale także zagrać w dwie gry. Kampania trwa od połowy maja do połowy listopada br., a jej koszt to ok. 800 tys. zł. Środki na ten cel ZOM pozyskał z Narodowego, Wojewódzkiego oraz Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

O decentralizacji po europejsku
Blisko 400 prezydentów, burmistrzów głównych miast i regionów Unii oraz liderów europejskich stowarzyszeń samorządowych przyjechało do Wrocławia na Europejski Szczyt Regionów i Miast, który odbył się w dniach 19-20 maja br. Ponadto w Szczycie udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej, samorządów terytorialnych, posłowie i senatorowie, politycy lokalni i krajowi. Organizatorem spotkania był Komitet Regionów. Tematem przewodnim Szczytu była decentralizacja i jej praktyczne zastosowanie w kontekście demokracji, konkurencyjności i spójności. Owocem licznych wystąpień i debat było podpisanie Deklaracji Wrocławskiej.

Informator przygotowała Katarzyna Terek