Platforma już w Polsce
Europejska Platforma Recyklingowa, założona w 2002 r. przez firmy Braun, Electrolux, Hewlett Packard i Sony, od 14 listopada br. działa również w Polsce. Zamierza ona odzyskiwać i ponownie przetwarzać część, odpowiadającą udziałowi rynkowemu należących do niej firm, z szacowanych 30 tys. ton odpadów elektronicznych, które co roku powstają w Polsce. Głównym wykonawcą, odpowiedzialnym za wszelkie działania operacyjne w imieniu Platformy, została firma CCR. Do jej zadań będzie należało zbieranie odpadów, logistyka z tym związana, recykling oraz praca administracyjna niezbędna do dostosowania się do polskiego ustawodawstwa związanego z dyrektywą WEEE. Celem Europejskiej Platformy Recyklingowej jest obniżenie całościowych kosztów związanych ze zbieraniem i recyklingiem zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego.

Partnerskie seminarium
Już po raz czwarty przedstawiciele gmin, związków gmin i firm komunalnych obsługujących gminne systemy selektywnej zbiórki odpadów mogli wziąć udział w Seminarium dla Partnerów, zorganizowanym przez organizację odzysku Rekopol. Odbyło się ono 27 października br. w Falentach k. Warszawy. Różnorodna tematyka spotkania przyciągnęła ponad 70 osób z całej Polski. Podczas Seminarium można było zapoznać się z przepisami znowelizowanej ustawy o odpadach – konsekwencje nowych zapisów dla gospodarki odpadami przedstawił prof. Marek Górski z Uniwersytetu Łódzkiego. Natomiast Tomasz Chruszczow, dyrektor Forum Opakowań Szklanych, zaprezentował system gospodarki odpadami w gminach oraz zapoznał zebranych z wymaganiami dyrektyw europejskich w tym zakresie. Duże zainteresowanie uczestników wzbudził referat Mariana Janasa, prezesa Zarządu ZOiGO MZO z Ostrowa Wielkopolskiego, dotyczący opłacalności prowadzenia selektywnej zbiórki. Tematyce segregacji odpadów poświęcił swoją prezentację również dr Piotr Manczarski z Politechniki Warszawskiej. Ponadto uczestnicy Seminarium mogli wysłuchać wystąpień przedstawicieli Rekopolu.

Biodegradowalna nowość
Firma Amcor PET Packaging, we współpracy ze spółkami Husky i NatureWorks, zaprojektowała i wyprodukowała butelki stworzone z biodegradowalnego materiału, opartego na polikwasie mlekowym PLA. Butelki z tego surowca rozkładają się w ciągu 75-80 dni od rozpoczęcia procesu kompostowania. Nowo wprowadzony na rynek produkt świetnie nadaje się do przechowywania olejów jadalnych, niegazowanej wody mineralnej, a także świeżego mleka. Butelka przeznaczona dla olejów jadalnych posiada nowy typ gwintu, przystosowany do zamknięcia. Jego niewielka waga sprawia, że cała butelka jest lżejsza, a co za tym idzie – wygodna i praktyczna. Firmy Amcor i Husky wspólnie pracowały nad modelem i rozwojem technologicznym preform i butelek PLA, produkowanych na sprawdzonych maszynach wtryskowych spółki Husky. Do tej pory produkty w butelkach z tworzywa PLA pojawiły się na rynku w Stanach Zjednoczonych. Użycie w produkcji opakowań z materiału PLA wpisuje się w proekologiczną politykę firmy Amcor, która jest liderem w recyklingu opakowań PET w Europie.

Skuteczne osuszanie
W spółce Wtórmet z Radzionkowa zainstalowano stację do osuszania samochodów „Single” firmy Seda. Dzięki temu podczas jednej zmiany można osuszyć ok. 50 pojazdów do poziomu 98%. Stacja zawiera specjalistyczne i certyfikowane urządzenia nawiercające zbiorniki paliwa i skrzynie biegów (zabezpieczone przed wybuchem) oraz posiada system osuszania amortyzatorów. Każdy z usuwanych płynów (paliwo, olej silnikowy, płyn chłodzący, hamulcowy i do spryskiwacza) jest transportowany do odrębnego pojemnika. Przed rozpoczęciem osuszania samochód jest przechylany tak, aby płyny znalazły się w najniższym jego punkcie. Stacja osuszania posiada urządzenia pozwalające zarówno na odsysanie płynów, jak i na wtłaczanie sprężonego powietrza do przewodów (zbiorników) w celu „wypchnięcia” płynów na zewnątrz. Dzięki temu proces osuszania jest wysoce skuteczny.

10 lat minęło…
Fundacja RECAL zorganizowała 3 listopada br. w Warszawie konferencję „10 lat recyklingu aluminiowych puszek po napojach”. Patronat nad imprezą objęli Danuta Hübner, komisarz Unii Europejskiej oraz minister środowiska, Tomasz Podgajniak. Seminarium było okazją do podsumowania dekady działalności Fundacji RECAL, która pierwsze autorskie działania edukacyjne w tym zakresie zorganizowała w 1995 r. Od tamtej pory poziom recyklingu aluminiowych puszek wzrósł z 2 do 46% (w 2004 r.). Osiągnięty w Polsce wynik – najwyższy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej – jest zbliżony do średniego poziomu UE, który wynosi 48%. Podczas konferencji można było wysłuchać referatów dotyczących tendencji rozwoju europejskiego rynku puszek do napojów, perspektyw recyklingu aluminiowych puszek w Polsce i Europie oraz zmian w prawie opakowaniowym i perspektyw do 2014 r.

Zbierają baterie
W radomszczańskich szkołach i przedszkolach ruszyła akcja zbiórki zużytych baterii. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Radomsku, odpowiadając na ofertę organizacji odzysku REBA, spełnia funkcję dystrybutora specjalnych pojemników na zużyte baterie. Zebrane odpady niebezpieczne PGK będzie przekazywało REBIE do utylizacji. Akcja rozpoczęła się w listopadzie i zgodnie z szacunkami potrwa co najmniej kilka miesięcy.

Sposób na odpady
Zakład recyklingu tworzyw sztucznych w Skarżysku-Kamiennej znalazł sposób na wykorzystanie plastikowych odpadów. Po ich obróbce uzyskuje się syntetyczna parafinę, którą odbierają rafinerie i wykorzystują m.in. do modyfikacji paliw. W specjalnych maszynach przetwarza się tworzywa poliolafinowe, czyli worki na odpady, opakowania po chemii gospodarczej czy nakrętki od butelek. Z tego powstaje specjalny komponent, który przechowywany jest w silosach, a następnie przewożony do rafinerii. Z syntetycznej parafiny można również ponownie produkować tworzywa sztuczne. W zakładzie można przerobić miesięcznie nawet 200 ton odpadów, nie zagrażając przy tym środowisku. Pomysł, projekt i nowoczesną technologię opracowali Polacy. Jednak – aby zakład mógł właściwie funkcjonować – należy wdrożyć w gminach selektywną zbiórkę odpadów i wybudować sortownie.

Rozporządzenie weszło w życie
Od 12 listopada br. obowiązuje w kraju Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 12 października 2005 r. w sprawie wymagań dla punktów zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji (DzU nr 214, poz. 1806). Zgodnie z dokumentem, teren punktu powinien być zabezpieczony przed dostępem osób postronnych, a powierzchnię przeznaczoną do magazynowania przyjmowanych do punktu pojazdów należy utwardzić i uszczelnić oraz wyposażyć w system odprowadzania odcieków. Punkty zbierania pojazdów będą musiały być wyposażone m.in. w wagę oraz odpowiednią do swojej powierzchni ilość sorbentów (zapewniających ochronę środowiska w przypadku ewentualnych wycieków płynów eksploatacyjnych z magazynowanych pojazdów). Sankcją za niedopełnienie wymogów będzie odmowa wydania zezwolenia na prowadzenie tej działalności.

Kolumnę opracowała: Katarzyna Terek