Za miliony euro
11 mln euro pochłonie budowa miejskiej kanalizacji w Częstochowie. Przetarg na jej wykonanie wygrało konsorcjum firm Ata-Technik z Budzynia oraz ZISCO z Pawłowic. W ramach prowadzonych prac w mieście powstanie 59 km kanalizacji grawitacyjnej oraz 11 km kanalizacji wspomaganej przez pompy. Wykonane zostaną też nowe studzienki rewizyjne, połączeniowe i odpowietrzające oraz zestawy płuczące. Prace prowadzone będą w następujących dzielnicach: Grabówka, Mirów, Kręciwilk, Bugaj, Błeszno, Bór-Wypalanki, Brzeziny, Kuźnica, Gnaszyn i Kawodrza. Pieniądze na nową kanalizację dla Częstochowy będą pochodzić przede wszystkim z Funduszu Spójności.

Częstochowski program
Stację uzdatniania wody, wykorzystującą bakterie do usuwania związków azotu, uruchomiono 4 kwietnia br. w Częstochowie. Koszt tej inwestycji, współfinansowanej przez UE, wyniósł 4,3 mln euro. Stacja znajduje się w miejscu ujęcia wody pitnej Wierzchowisko. Znajduje się tam czwarte w Polsce pod względem zasobności podziemne złoże wody z okresu górnojurajskiego. Korzysta z niego ponad 90 tys. mieszkańców miasta. Zastosowana w stacji metoda oczyszczania wody polega na jej biologicznej denitryfikacji, która opiera się na redukcji azotanów do gazowego azotu. Dzięki tej technice w ciągu godziny może być w niej uzdatnione 500 m3 wody. Oddana do użytku stacja jest częścią realizowanego przez miasto programu „Oczyszczanie ścieków i uzdatnianie wody pitnej w Częstochowie”, który ma kosztować ponad 32 mln euro. W jego ramach jeszcze w tym roku ma być zmodernizowana oczyszczalnia ścieków w Częstochowie. Powstanie też 100 km sieci kanalizacyjnej w mieście i gminie Mykanów oraz zostanie rozbudowana oczyszczalnia w Rybnej.

Ścieki pod dnem
432 metry liczy tunel wydrążony pod Wartą w Poznaniu, w którym 175-metrowy odcinek sieci kanalizacyjnej znajdzie się pod korytem rzeki. Ścieki miejskie popłyną w nim do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach. Tunel pod wodą, będący częścią powstającej w mieście kanalizacji tłocznej o średnicy 1,2 m, zostanie położony metodą mikrotunelingu. Polega ona na tym, że najpierw specjalnym świdrem wierci się otwór, a zaraz po nim przepychane są rury. Inwestycja, finansowana ze środków Funduszu Spójności, kosztuje 5,8 mln euro i ma być zakończona w lutym 2007 r.

Modernizacja automatyki oczyszczalni
W białostockiej oczyszczalni ścieków zostanie zmodernizowany i rozbudowany system sterowania i nadzoru procesu technologicznego. 10 kwietnia br. Siemens podpisał kontrakt z firmą Instal Białystok na wykonanie tych prac, opiewający na ponad milion euro. Do zadań Siemensa będzie należała rozbudowa systemu sterowania i monitoringu oczyszczalni, jego instalacja na obiekcie, uruchomienie, szkolenie personelu oraz przekazanie instalacji do eksploatacji. Do białostockiej oczyszczalni ścieków dopływa 70 tys. m3 ścieków na dobę. Inwestycja jest realizowana w ramach programu „Poprawa jakości wody w Białymstoku”, który przewiduje również modernizację systemu biogazu i obróbki osadu pościekowego oraz modernizację zamkniętych komór fermentacyjnych. Dodatkowo planuje się wykorzystanie biogazu w agregatach prądotwórczych do produkcji energii elektrycznej oraz wytworzonego w tym procesie ciepła odpadowego w procesie fermentacji metanowej. Kluczowym obiektem realizowanej inwestycji będzie suszarnia osadów.

Kanalizacja podciśnieniowa dla Dęblina
Blisko 4,4 mln zł kosztować będzie budowa kanalizacji podciśnieniowej dla miasta Dęblin. Pracę rozpoczną się prawdopodobnie na początku czerwca i potrwają do końca 2007 r. W jej ramach zostanie położone w sumie ok. 6,8 km rur kanalizacyjnych. Wybudowana zostanie też przepompownia próżniowo-tłoczna o maksymalnej wydajności do 17 l/s. Obok przepompowni zostaną zamontowane dwa zbiorniki salowe o pojemności 16 m3 każdy. Inwestycja zakłada również powstanie stacji pomp podciśnieniowych. Znajdą się w niej m.in. trzy pompy próżniowe o wydajności 500 m3/h oraz dwie pompy tłoczące zatapialne o wydajności 27,2 l/s. Całość pracy przepompowni ma być monitorowana przez całą dobę. Pieniądze na inwestycję pochodzić będą w 75% z funduszy Unii Europejskiej, w 10% z budżetu państwa, zaś w pozostałej części – z budżetu miasta.

Przygotował: Sebastian Petrus