Modernizacja składowiska pod Wrocławiem
15 mln zł zainwestuje grupa Veolia Usługi dla Środowiska w rozwój składowiska odpadów komunalnych w Jaroszowie k. Wrocławia. Składowiskiem w Jaroszowie zarządza Ekologiczne Centrum Utylizacji (ECU), spółka funkcjonująca w ramach międzynarodowej grupy VUdŚ. Składowisko ma być w ciągu najbliższych dwóch lat wyposażone w płytę do kompostowania odpadów, linię sortowniczą i zakład przeróbki surowców wtórnych. Powstająca płyta do kompostowania o powierzchni 1,5 ha umożliwi przerób 20 tys. ton biodegradowalnych odpadów rocznie. W drugiej fazie inwestycji rozpocznie się rozbudowa nowoczesnej, w pełni zautomatyzowanej linii sortowniczej. W trakcie prac zostanie zainstalowane sito bębnowe, a także magnetyczne separatory oddzielające złom metalowy od reszty odpadów. Po oddzieleniu metalu i elementów biodegradowalnych z pozostałych odpadów produkowane będzie paliwo alternatywne.
 
Pigułki do spalarni
W Jaworznie realizowany jest program gospodarki nieużytecznymi lekarstwami. – Jego celem jest selektywna zbiórka oraz całościowe unieszkodliwianie przeterminowanych środków farmaceutycznych. Dzięki temu mniej substancji niebezpiecznych trafia na składowiska odpadów, które są zupełnie nie przystosowane do składowania tego typu odpadów – wyjaśnia prezydent Jaworzna Paweł Silbert. Po uzyskaniu zgody Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Katowicach cztery apteki na terenie miasta wyposażono w odpowiednie pojemniki do zbiórki przeterminowanych lekarstw. Mieszkańcy mogą przez cały rok bezpłatnie pozostawiać w tych miejscach zalegające w domowych apteczkach nieprzydatne ampułki, drażetki, maści i syropy, które straciły termin ważności. – Mówiąc o utylizacji leków przeterminowanych, trzeba pamiętać, że tym samym regułom podlegają leki, które nadal zachowują termin ważności, lecz są nikomu już niepotrzebne. Zwrot takich leków do aptek w celu ich ponownej odsprzedaży, nawet gdy opakowanie jest nienaruszone, jest niemożliwy – wyjaśnia Janina Berniak z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM w Jaworznie. Zebrane z aptek odpady farmaceutyczne transportowane są do spalarni przemysłowej w Dąbrowie Górniczej, gdzie poddaje się je unieszkodliwianiu. Mieszkańcy Jaworzna od 2007 r. oddali do unieszkodliwienia blisko 900 kg przeterminowanych leków.
 
Azbestowa pułapka
Są pieniądze na zlikwidowanie prawdopodobnie największej w kraju azbestowej bomby ekologicznej w Ogrodzieńcu (woj. śląskie). Wszystkie koszty realizacji najbardziej optymalnego wariantu eliminacji zagrożenia, jakie stanowią zalegające na terenie gminy odpady azbestowe wyniosą ok. 35 mln zł. Większość środków (28 mln zł) na ten cel pochodzić będzie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pozostałą część (7 mln zł) pokryje dotacja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Produkcja wyrobów azbestowo-cementowych w Ogrodzieńcu rozpoczęta została jeszcze przed II wojną światową. W okresie powojennym zakład wyprodukował 128 mln m2 produktów zawierających azbest. Powstające odpady poprodukcyjne zawierające azbest trafiły na ziemne składowisko w rejonie istniejącego tam wyrobiska górniczego. Szacuje się, że na tym nielegalnym wysypisku o pow. 6 ha znajduje się dziś 200-300 tys. m3 odpadów azbestowych. Po wstrzymaniu 12 lat temu produkcji w zakładzie na jego terenie pozostały budynki i obiekty bardzo silnie zanieczyszczone tymi związkami, a tym samym stanowiące ogromne ryzyko dla zdrowia ludzi i środowiska. Z szacunkowych danych wynika, że ilość zidentyfikowanych odpadów zawierających azbest na terenie zlikwidowanego przedsiębiorstwa sięga ok. 2440 m3, co stanowi ponad 3 tys. ton. W ramach rozpoczętego już rozbrajania tej bomby przewidziano oczyszczenie obiektów budowlanych i terenu zakładu ze wszystkich materiałów zawierających azbest i przetransportowanie ich na składowisko odpadów niebezpiecznych. Ponadto założono rozbiórkę 18 budowli i usunięcie powstałych odpadów oraz likwidację zagrożeń powodowanych zdeponowanymi odpadami zawierającymi azbest na 6 hektarach nielegalnego wysypiska poprzez przykrycie całego terenu dwumetrową warstwą ziemi oraz wysianie odpowiedniej mieszanki traw. Wszystkie prace powinny zostać zrealizowane do końca roku.
 
Nie zaśmiecaj swojego sumienia
„Spalasz śmieci za domem? Wywozisz je do lasu? Nie segregujesz? To „grzech ekologiczny”! – w taki sposób ksiądz ostrzega swoich parafian w spotach edukacyjnych w ramach największej dotąd kampanii społecznej Ministerstwa Środowiska poświęconej wyrabianiu ekologicznych nawyków postępowania ze śmieciami. – Odpady to obecnie jedno z największych wyzwań środowiskowych. Wiele udało się już osiągnąć, zmieniając prawo i dostosowując standardy. Planujemy też dalsze zdecydowane działania, żeby kompleksowo uregulować cały sektor. Ale by przestać ciągnąć się w ogonie Europy, jeśli chodzi np. o odzyskiwanie surowców z odpadów czy recykling, potrzebujemy intensywnej edukacji i zmiany zachowań. Dlatego uruchamiamy największą dotychczas kampanię społeczną poświęconą temu tematowi – podkreśla prof. Andrzej Kraszewski, minister środowiska. Filmiki nawiązujące stylistyką do popularnych seriali opisujących życie w parafii przedstawiają sytuacje, w których sympatyczny, choć surowy ksiądz, uświadamia parafianom, że ich dotychczasowe codzienne postępowanie ze śmieciami to „grzech ekologiczny”. Spoty edukacyjne „Nie zaśmiecaj swojego sumienia” w marcu i kwietniu br. Emitowano w telewizji, internecie, a także w radiu. Stanowią one element całorocznej kampanii, w ramach której organizowane są również m.in. konkursy „Wesołe śmieci” dla dzieci ze szkół podstawowych oraz „Twórczość z kosza” dla młodzieży. Kampania „Nie zaśmiecaj swojego sumienia” powstała w ramach projektu dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
 
Objazdowy recykling
Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” rozpoczął w marcu br. kolejną zbiórkę odpadów niebezpiecznych. Na ten rok zostały zaplanowane trzy terminy „objazdowej” zbiórki. W jej ramach od mieszkańców i z placówek oświatowych odbierane będą: drobny sprzęt elektroniczny i elektryczny (nie większy niż telewizor), zużyte baterie i akumulatory, świetlówki, żarówki energooszczędne, termometry, odczynniki chemiczne, farby, lakiery, rozpuszczalniki, pojemniki ciśnieniowe (gaśnice, opakowania po silikonie), zużyte tonery, przepracowane oleje, smary, środki do konserwacji metali, przeterminowane lub tylko częściowo wykorzystane leki. Zbiórka odpadów prowadzona będzie przy użyciu charakterystycznie oznaczonego i wyposażonego w specjalne pojemniki samochodu.
 
Zbiórka w Ostrowie Wlkp.
Ostrów Wielkopolski wspólnie z Zakładem Oczyszczania i Gospodarki Odpadami MZO zaprasza dzieci i młodzież z ostrowskich przedszkoli i szkół oraz wszystkich mieszkańców miasta do II edycji konkursu pod hasłem: „PUSZKI, NAKRĘTKI, BATERIE zbieramy, bo o środowisko dbamy”. Celem konkursu jest ochrona środowiska przed szkodliwymi odpadami pochodzącymi z gospodarstw domowych i dotarcie do mieszkańców miasta (za sprawą dzieci i młodzieży) z informacją na temat właściwego postępowania z odpadami. – Mając na uwadze troskę o nasze środowisko naturalne, a także ilość śmieci, jaką generuje społeczeństwo, stajemy przed problemem ograniczania ich intensywnego powstawania. Istotna w tym procesie staje się konieczność zmiany mentalności mieszkańców naszego miasta poprzez szeroki zakres edukacji w zakresie selektywnej zbiórki odpadów oraz procesu recyklingu, ze szczególnym uwzględnieniem płynących z tego tytułu korzyści dla środowiska – mówi Andrzej Strykowski, prezes ZOiGO MZO. Zebrane zużyte baterie, korki oraz puszki trafią do odzysku. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi podczas tegorocznego Festynu Miejskiego majOSTaszki 8 maja 2010 r.
 
Recykling w UE
Statystyczny Polak produkuje rocznie 320 kg śmieci rocznie. To ponad 200 kg mniej niż wynosi średnia w krajach Unii Europejskiej. Według danych opublikowanych przez Eurostat, najwięcej odpadów wytwarzanych jest w Danii (802 kg/os.), a najmniej w Czechach (306 kg/os.). 40% odpadów komunalnych w UE trafia na składowiska, 20% podlega termicznemu przekształcaniu, a 17% jest kompostowanych. Średnio 23% unijnych odpadów trafia do recyklingu – w Polsce 9%. Najlepiej pod tym względem wypadają Niemcy, gdzie do recyklingu trafia aż 48% odpadów, a także Belgia i Szwecja (35%) oraz Holandia i Irlandia (32%). Najsłabiej prezentuje się Bułgaria, gdzie wskaźnik ten oscyluje wokół zera. Niewiele odpadów podawanych jest recyklingowi również w Rumunii (1%), Czechach (2%) oraz na Litwie, Malcie i Słowacji (3%).
 
„Zbieraj elektroodpady – chroń środowisko”
W myśl zasady „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego Electro-System przeprowadziła konkurs ekologiczny pod hasłem „Zbieraj elektroodpady – chroń środowisko”. Przedsięwzięcie skierowane było do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych na terenie Łodzi, Słupska i Grodziska Mazowieckiego. Do zabawy zaproszonych zostało 137 szkół. Konkurs trwał od 11 stycznia do 14 marca br. i polegał na zbiórce elektroodpadów oraz baterii na terenie placówek. Przed rozpoczęciem zbiórki każdy z uczestników został zapoznany z zasadami prawidłowego postępowania z tego rodzaju odpadami.
Wszystkie szkoły biorące udział w konkursie zaopatrzono w specjalne pojemniki do zbiórki elektroodpadów oraz baterii. Każdy kilogram zgromadzonego sprzętu i baterii premiowany był punktami. Uczestnicy prześcigali się w pomysłach na pozyskanie surowca. Efektem zorganizowanych zawodów było zebranie ponad 5 500 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz 400 kg baterii.
Najskuteczniejsze w działaniach okazały się w Łodzi Szkoły Podstawowe: nr 34 – 8 433 pkt., nr 38 – 2 894 pkt. oraz nr 199 – 2 352 pkt. Laureaci nagrodzeni zostali zestawami pomocy dydaktycznych. Dodatkowo każda szkoła, która wzięła udział w zabawie, otrzymała nagrodę niespodziankę.
 
Na podstawie stron internetowych: epp.eurostat.ec.europa.eu, gdynia.pl, jaworzno.pl, mos.gov.pl, ostrow-wielkopolski.um.gov.pl, wfosigw.katowice.pl, veolia-es.pl.
 
Kolumnę opracował:
Maciej Morze