Ekologia w obiektywie
Firma Bayer ogłosiła kolejny konkurs, tym razem adresowany do fotografów prasowych. Prace oceniane będą w czterech kategoriach: przyroda ożywiona i nieożywiona, wydarzenia, dewastacja, fotografia reklamowa. Bayer prowadzi już konkurs o “Indywidualną Ekologiczną Nagrodę Bayera”. Szczegółowe informacje: tel. (0-22) 853-89-00.

Nagroda TUP-u
Rozstrzygnięto Konkurs o Doroczną Nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich 2000 za pracę dyplomową z zakresu urbanistyki i planowania przestrzennego. Nagrodę przyznano mgr inż. arch. Anecie Tomczak za pracę dyplomową obronioną w 1999 r. w Instytucie Architektury Politechniki Łódzkiej. Przyznano również dwa równorzędne wyróżnienia: mgr inż. arch. Annie Marii Polkowskiej (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej) oraz mgr inż. arch. Małgorzacie Goździewicz i mgr inż. arch. Barbarze Siwy (Wydział Architektury Politechniki Śląskiej).

Nowy zakład
W Puławach, pod koniec maja, oddano do eksploatacji Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Wyposażony jest on w sortownię odpadów użytkowych, instalację wydzielania z odpadów komunalnych biofrakcji oraz instalację jej przygotowania do fermentacji w wydzielonych komorach fermentacyjnych miejskiej oczyszczalni ścieków. Trafiać tu będą zarówno odpady zmieszane, jak i surowce wtórne z selektywnej zbiórki, którą w Puławach rozpoczęto wdrażać w 2000 r. Koszt inwestycji wyniósł 14 mln zł.

Mercedesy w MPO
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie podpisało kontrakt na dostawę 13 samochodów do wywozu odpadów komunalnych. MPO zdecydowało się na zakup samochodów marki Mercedes nie tylko ze względu na zastosowanie w nich doskonałych rozwiązań technicznych, ale także ze względu na cenę. Za tę samą kwotę MPO mogło kupić tylko około 11 podobnych pojazdów innych marek.
(eg)

Personalia
Prezes Rady Ministrów Jerzy Buzek z dniem 21 maja 2001 r. odwołał Andrzeja Ruraża-Lipińskiego ze stanowiska Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.


NIK o Sanepidzie
NIK ogłosiła wyniki kontroli bieżącego nadzoru sanitarnego sprawowanego przez Inspekcję Sanitarną. Kontrola objęła 42 jednostki.
Wśród stwierdzonych nieprawidłowości ujawniono m.in., że często tolerowane, a nawet zalecane przez wojewódzkich inspektorów było uchylanie się od wydawania decyzji w przypadku ujawnienia naruszenia wymagań higienicznych lub zdrowotnych. Stwierdzono również, że szeroko podejmowana przez inspekcję działalność komercyjna mogła mieć niekorzystny wpływ na skuteczność sprawowanego nadzoru.
Zwrócono także uwagę na gospodarkę odpadami, a w szczególności odpadami niebezpiecznymi, w zakładach opieki zdrowotnej. Stwierdzono, że na ogół, mimo ujawnianych uchybień formalnych (braku zezwoleń starosty na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych) i nieprawidłowego postępowania z tymi odpadami, nie podejmowano skutecznych działań zmierzających do likwidacji stanu niezgodnego z prawem lub stanowiącego potencjalne zagrożenie.


Skontrolowane parki
NIK przeprowadziła kontrolę funkcjonowania wszystkich parków narodowych, Krajowego Zarządu Parków Narodowych i Ministerstwa Środowiska. Oceniano wypełnianie przez parki funkcje: ochrony przyrody, naukowo-badawczej, kulturowo-historycznej i turystycznej. Kontrola objęła także gospodarowanie środkami finansowymi.
Stwierdzono, że tempo opracowywania i zatwierdzania planów ochrony parków było niedostateczne, a połowa, spośród 22 parków, nie posiadała zatwierdzonych planów ochrony przyrody.
W niektórych parkach stwierdzono zmniejszenie lub zaniechanie zabiegów pielęgnacyjnych i hodowlanych, przy jednoczesnym zwiększeniu pozyskiwania drewna.
W części parków stwierdzono również ubogą infrastrukturę i ograniczoną obsługę ruchu turystycznego. Wykazano także niewłaściwe oznakowanie miejsc obserwacyjnych oraz nie odnawiane i nie uporządkowane szlaki turystyczne.
Stwierdzono także brak wieloletniej strategii porządkowania stosunków własnościowych gruntów oraz przypadki braku współpracy z samorządem terytorialnym, na tle ograniczonego prawa ich własności.


Czysta konferencja
W dniach 18-19 czerwca w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w pawilonie 28 odbędzie się II Polska Konferencja Czystości. Konferencja będzie corocznie towarzyszyć Międzynarodowym Targom Technik, Technologii i Środków Utrzymania Czystości EXPO-CLEAN, które w tym roku odbywają się w ramach salonów tematycznych 73. Targów Technologii Przemysłowych i Dóbr Inwestycyjnych.
Celem Konferencji jest wymiana doświadczeń z partnerami zagranicznymi, rozpoznanie sposobów finansowania przedsięwzięć w branży utrzymania czystości oraz zaprezentowanie najnowszych technologii i środków utrzymania czystości. Uczestnikami Konferencji będą zarówno przedstawiciele podmiotów oferujących usługi i produkty z branży czystościowej, jak również odbiorcy tego rodzaju dóbr i usług.
Uroczystym zakończeniem konferencji będzie rozstrzygnięcie Konkursu o “Złotą Miotłę” Targów EXPO-CLEAN. Wręczone zostanie również wyróżnienie miesięcznika PRZEGLĄD KOMUNALNY za najlepszy wyrób prezentowany na targach EXPO-CLEAN.
Konferencję organizuje ABRYS we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Czystości.
(tl)


Akcja mogilnik
Dla każdego mogilnika trzeba opracować indywidualny program modernizacji, wykonać drogie badania chemiczne i dopiero znając wyniki opracowywać technologie likwidacji.
26 kwietnia w Działdowie miała miejsce Konferencja Ekologiczna dot. likwidacji mogilników. Organizatorami byli: Starostwo Powiatowe, Ekologiczny Związek Gmin “Działdowszczyzna”, a także firmy AGR Group oraz Abrys. Tematyka wykładów dotyczyła m.in. sytuacji związanej z odpadami niebezpiecznymi – mogilnikami – na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, z którą zapoznał uczestników dr inż. Sławomir Różański – Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Olsztynie. Omówione zostały również nadzwyczajne zagrożenia środowiska związane z mogilnikami. Przedstawiciel firmy SEGI-AT przedstawił doświadczenia związane z ich identyfikacją i unieszkodliwieniem. Ostatni wykład poświęcony był termicznym metodom unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych.
Na konferencji uczestnicy podpisali również list intencyjny, w którym czytamy m.in., że …w najbliższym czasie wszyscy zainteresowani utylizacją mogilników nawiążemy bliższą współpracę poprzez ścisłą koordynację działań praktycznych w tym zakresie nawet do zawarcia stosownego porozumienia.
Zainteresowani podobną konferencją, proszeni są o kontakt z Marią Bunikowską tel. 061 8650-920
(mb)