Informator
Bez przestrzennej wizji
Samorządy nie najlepiej radzą sobie z realizacją zadań w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego na obszarach objętych ochroną przyrody. Potwierdzeniem tej tezy są wyniki badań NIK-u, przeprowadzonych w gminie Nowinka (woj. podlaskie). Inspektorzy stwierdzili bowiem, że jedynie 3% obszaru gminy jest objętych ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Mało tego, organy gminy przyjmowały od właścicieli nieruchomości darowizny przeznaczone na sfinansowanie zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, co było naruszeniem obowiązującego prawa. Za bezprawne uznano też praktyki związane z naruszaniem ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym we wszystkich decyzjach dotyczących warunków zabudowy na obszarach objętych zakazami lokalizowania obiektów budowlanych. Poza tym NIK miał zastrzeżenia do nierzetelnego prowadzenia rejestrów decyzji o warunkach zabudowy.
W myśl wytycznych
Na terenie Ekologicznego Centrum Utylizacji w Rusku k. Strzegomia, spółki funkcjonującej w ramach międzynarodowej grupy Veolia Usługi dla Środowiska, wystartowała nowa linia sortownicza. Uroczyste jej otwarcie nastąpiło 7 marca br. Sortownia jest w stanie obsłużyć 300 tys. mieszkańców regionu, przerabiając 110 tys. ton odpadów rocznie. Trafiające tam zmieszane odpady komunalne, po przejściu przez rozdrabniacz wstępny, są kierowane do sita bębnowego, gdzie dzieli się je na frakcje o różnej wielkości. Z tak przygotowanej masy odpadów separatory magnetyczne wyodrębniają cenne metale żelazne, a separator powietrzny – lżejszą frakcję, z której powstanie wysokoenergetyczne paliwo RDF. Resztki mineralne i biologiczne są kierowane do biostabilizacji na płycie do kompostowania. Ciężka frakcja, głównie gruz, jest deponowana na składowisku. Przedsięwzięcie pochłonęło 12 mln zł. Nowo oddana do użytku linia sortownicza wraz z istniejącymi już w ECU pozostałymi obiektami swoimi parametrami odpowiada wymogom znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, postawionym regionalnym instalacjom przetwarzania odpadów komunalnych.
(fot. ECU Rusko)
UOKiK pilnuje
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował monopolistyczne praktyki Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Kolnie (woj. podlaskie) oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Chełmie. W pierwszym przypadku chodziło o zablokowanie przez PUK dostępu do składowiska odpadów innym przedsiębiorcom zajmującym się na terenie gminy odbiorem odpadów. Tym samym działania PUK-u uniemożliwiały działanie na terenie Kolna konkurencji. Na spółkę nałożono karę w wysokości blisko 11,5 tys. zł (decyzja nie jest prawomocna). Natomiast postępowanie prowadzone wobec MPEC-u wykazało, że nie umieszczał on w umowach z konsumentami wymaganych prawem informacji o standardach jakościowych dostarczanej energii cieplnej. Przedsiębiorstwo zobowiązało się do uzupełnienia umów o konieczne zapisy.
Inwestycja w Fordonie
Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Fordonie o spalarnię osadów ściekowych stała się faktem. Oficjalnego otwarcia nowej Instalacji Termicznego Przekształcania Osadów dokonano 10 lutego br. Wykorzystuje ona technologię spalania na bazie złoża fluidalnego. Spalarnia posiada przepustowość 30 ton osadów ściekowych na dobę. Wartość inwestycji pochłonęła blisko 17 mln euro i była dofinansowana ze środków unijnych. Beneficjentem tej pomocy były Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy. Pełna automatyzacja procesu utylizacji oraz monitoring potencjalnych zanieczyszczeń czynią tę instalację bezpieczną dla ludzi i środowiska. Technologia bydgoskiej ITPO zakłada, że proces suszenia i spalania osadów jest autotermiczny, a zatem nie wymaga dodatkowego źródła energii. To pozwala zmniejszyć wydatki własne MWiK-u na zakup energii. W wyniku utylizacji powstaje odpad w postaci popiołów oraz gazy odlotowe. Ten pierwszy może być w bezpiecznych warunkach składowany lub wykorzystywany jako dodatek do cementu. Gazy odlotowe z kolei trafiają do atmosfery, spełniając wszystkie wymagane względem ich jakości normy.
(fot. MWiK Bydgoszcz)
Czas zakasać rękawy!
Wiosną wystartuje część podpisanych zimą kontraktów na budowę infrastruktury komunalnej. Dwie inwestycje dotyczą zadań w obszarze wodociągowo-kanalizacyjnym. I tak w ramach projektu „Kanalizacja dorzecza Górnej Odry – Gminy Krzyżanowice i Kornowac” powstaną 62 km kanalizacji sanitarnej oraz zostanie zmodernizowanych blisko 9 km wodociągu. Natomiast Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie podpisało umowę na budowę stacji uzdatniania wody. Wartość kontraktu opiewa na 19,5 mln zł. Z kolei w gminie Dobra rozstrzygnięto przetarg na budowę międzygminnego schroniska dla zwierząt. Inwestycja jest realizowana wespół z gminami Kołbaskowo, Nowe Warpno i Police. Schronisko ma być gotowe na koniec 2013 r. Dalszą rozbudowę Zakładu Zagospodarowania Odpadów MZO w Ostrowie Wlkp. przewidują władze spółki. Za niemal 3 mln zł ma powstać tam składowisko odpadów komunalnych, mieszczące 325 tys. m3 odpadów. Nowy zakład zagospodarowania odpadów planowany jest również w gminie Mircze. Szacowany koszt budowy to 20 mln zł, z czego 75% kosztów stanowi wsparcie z RPO Województwa Lubelskiego.
Programowe roszady
Komisja Europejska zatwierdziła zwiększenie dla Polski puli środków dostępnych w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko o ok. 1,8 mld zł. Chodzi o pieniądze, które miały być wydane na inwestycje związane z gospodarką odpadami – mają być one przesunięte na przedsięwzięcia w gospodarce wodno-ściekowej (w sumie blisko 180 mln euro) oraz o fundusze, które miały trafić na tzw. pomoc techniczną. Teraz mają one zasilić budżet na inwestycje infrastrukturalne. Dodatkowe pieniądze trafią na zadania w dziedzinie ochrony środowiska (ok. 408 mln euro), rozbudowę dróg (ok. 152 mln euro) czy ochronę dziedzictwa kulturowego (64 mln euro).
Na ulicach Gdańska można natknąć się na ekologiczny tramwaj. Kolorowy skład, niosący przesłanie: „Bądź eko! Segreguj odpady!”, będzie jeździł po gdańskich torach przez cały rok. Jest to część projektu Czyste Miasto Gdańsk, realizowanego przez tamtejszy Zakład Utylizacyjny, który wpisuje się w kampanię informacyjną Systemu Dualnego MOKRE SUCHE – „Oddziel mokre od suchego. Zrób dla ziemi coś dobrego”.
(fot. UM Gdańsk)