Informator
Mięczaki na etacie
Mieszkańcy Jaworzna mogą spać spokojnie – od lipca br. jakości wody płynącej w ich kranach pilnują małże słodkowodne. Nowy sposób kontroli stanu wody w MPWiK Jaworzno bazuje na naturalnej reakcji tych zwierząt na zanieczyszczenie wody – kiedy zmienia się jej toksyczność, małża automatycznie zamyka muszlę. System zainstalowany w ujęciu wody Dobra nosi nazwę SYMBIO. Składa się on z metalowego zbiornika, w którym umieszczono osiem mięczaków z gatunku skójka zaostrzona (Unio tumidus). Na muszli każdego z nich umieszczono magnes i sondy pomiarowe, które rejestrują stopień rozwarcia muszli. Metoda ta pozwala na wykrycie nagłej zmiany jakości wody, wywołanej pojawieniem się w niej substancji toksycznej. Reakcja małży nie zapewnia informacji o tym, co i w jakich ilościach znajduje się w wodzie, ale nagłe zamknięcie muszli sygnalizuje zmianę warunków w środowisku, rozpoznaną jako niebezpieczną. W przypadku nagłego skażenia chemicznego wody system generuje alarm pozwalający pracownikom na natychmiastową reakcję i rozpoczęcie badań laboratoryjnych. System biomonitoringu SYMBIO zapewnia kontrolę ujmowanej wody 24 godziny na dobę.
W jedności siła?
W Warszawie powstanie holding złożony z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Decyzja o połączeniu dwóch warszawskich spółek miejskich zapadła 5 lipca br., podczas posiedzenia Rady Warszawy. Stworzenie nowego podmiotu ma przede wszystkim pomóc MPO w przeprowadzeniu inwestycji związanych z gospodarką odpadami, m.in. w rozbudowie spalarni odpadów na Targówku. MPO nie byłoby w stanie samo pozyskać środków finansowych na realizację projektu, gdyż dysponuje zbyt małym kapitałem. Połączenie spółek ma zwiększyć ich możliwości finansowe. Dodatkowym atutem jest to, że MPWiK nabyło już doświadczenie w tego tupu inwestycjach – wybudowało spalarnię osadów przy oczyszczalni ścieków „Czajka”. Zwolennicy utworzenia holdingu przekonują, że to rozwiązanie przyniesie oszczędności, np. dzięki redukcji administracji czy centralizacji zakupów. Przeciwnicy projektu straszą natomiast widmem prywatyzacji, podniesieniem opłat za wodę i ścieki oraz grupowymi zwolnieniami.
Dolnośląska modernizacja
Ponad 6,5 mln zł kosztowała modernizacja oczyszczalni ścieków w Wierzbnie (gm. Dominiów). Uroczyste otwarcie przebudowanego obiektu odbyło się 18 lipca br. Modernizacja oczyszczalni miała na celu zwiększenie jej przepustowości, a także poprawienie jakości odprowadzanych ścieków. W wyniku rozbudowy jej przepustowość wzrosła do 480 m3/d. Oczyszczalnia w przyszłości będzie obsługiwać teren całej gm. Domaniów (w planach jest wybudowanie prawie 23 km sieci kanalizacyjnej). W ramach inwestycji wykonano m.in. zbiornik retencyjny, stację mechanicznego odwadniania osadu, przepompownię ścieków, reaktor biologiczny i komorę stabilizacji osadu. Przedsięwzięcie wsparte zostało dofinansowaniem z Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (Działanie 321. Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej). Dotacja stanowiła 75% kosztów kwalifikowanych inwestycji, czyli blisko 4 mln zł. Gmina Domaniów uzyskała także pożyczkę z WFOŚiGW we Wrocławiu.
Opracowanie: Martyna Matuszczak