ABC Biogazowni
Rusza projekt edukacyjny dotyczący biogazowni rolniczych. Głównym celem kampanii edukacyjno-informacyjnej jest wzrost akceptacji społecznej dla rozwoju biogazowni, szczególnie biogazowni rolniczych, w tym powstających w najbliższym otoczeniu terenów zamieszkanych. Ponadto chodzi o przełamanie barier i stereotypów dotyczących instalacji biogazowych oraz wskazanie faktów i mitów na temat biogazu.
W ramach projektu przewidziane są szkolenia i spotkania dla mieszkańców środowisk wiejskich i pracowników jednostek samorządu terytorialnego oraz możliwość odbycia kursu e-learningowego. Projekt jest dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Więcej informacji na stronie internetowej abcbiogazowni.pl.
Podwójnie nagrodzony
Poldanor został laureatem IX edycji plebiscytu Orzeł Pomorski, który organizowany jest przez „Magazyn Pomorski”. Plebiscyt wyłania wybitne postaci i firmy wybrzeża, których spektakularne działania zyskują uznanie społeczeństwa. Uroczysta Gala wręczenia statuetek odbyła się 7 grudnia 2012 r. w Wielkiej Sali Dworu Artusa w Gdańsku.
Ponadto już po raz piąty Poldanor został uhonorowany tytułem „Przedsiębiorstwo Fair Play”. Wręczenie nagród nastąpiło 7 grudnia w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Program „Przedsiębiorstwo Fair Play” to przedsięwzięcie, w którym oceniane są wszystkie aspekty działalności firmy, uwzględniające między innymi sposób i styl prowadzenia przedsiębiorstwa, a nie tylko jego wyniki ekonomiczne czy jakość produktów. Poldanor otrzymał Złotą Statuetkę Fair Play, gdyż na co dzień respektuje wartości etyczne i wzorowo wywiązuje się ze swoich zobowiązań zarówno wobec klientów, jak i dostawców. Zdaniem kapituły konkursu, firma wyróżnia się zespołem zaangażowanych, kreatywnych i zadowolonych pracowników. Program „Przedsiębiorstwo Fair Play” działający od 1998 r. ma na celu promowanie rzetelnych i etycznych firm w Polsce, które deklarując swój udział w programie i poddając się całorocznemu procesowi weryfikacji są w stanie spełnić wszystkie wymogi regulaminowe wykazując uczciwość i wierność zasadom fair play w prowadzonej działalności.
Z parą i na pełnym gazie
TAURON Polska Energia oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęły budowę największej w Polsce elektrociepłowni gazowej w Stalowej Woli. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję odbyło się 3 grudnia 2012 r.
W Stalowej Woli powstaje nowoczesna jednostka gazowo-parowa o mocy 450 MWe. Blok będzie pracował w wysoko sprawnej kogeneracji. Oprócz energii elektrycznej, wytworzy ciepło w postaci gorącej wody na potrzeby komunalne i pary technologicznej dla pobliskich zakładów przemysłowych. Jednostka zostanie oddana do eksploatacji w 2015 r. Blok finansowany jest w formule project finance. Zarządzać nim będzie spółka celowa Elektrociepłownia Stalowa Wola. Inwestycja o wartości 1,6 mld zł finansowana jest ze środków własnych partnerów (ok. 25%) oraz ze środków zewnętrznych (75%) pochodzących z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego Banku Rozbudowy i Rozwoju.
Świadome oszczędzanie
RWE przy współpracy z Krajową Agencją Poszanowania Energii przygotowało raport dotyczący oszczędzania energii w miejscu pracy. Program „Świadoma energia RWE” realizowany jest w tym roku pod hasłem „5 minut zabawy i 365 dni oszczędzania” i został skierowany do przedsiębiorstw z sektora małych oraz średnich przedsiębiorstw (MŚP) z całej Polski.
Już 91% Polaków zatrudnionych w sektorze MŚP stara się na co dzień ograniczać zużycie energii w miejscu pracy. Liczba pracowników, którzy zawsze lub bardzo często oszczędzają zużycie prądu w swojej firmie w ciągu czterech lat wzrosła aż o jedną trzecią – z 58% (w 2008 r.) do 91% (w 2012 r.). Obecnie już 68% Polaków oszczędza energię w miejscu pracy, aby obniżyć rachunki za prąd, 59% ankietowanych nie lubi tzw. marnotrawstwa, z kolei 56% kieruje się przy tym przyzwyczajeniami z własnego domu. Zwracamy także uwagę na troskę o ochronę środowiska (37%) oraz chęć zachowania zasobów naturalnych dla przyszłych pokoleń (21%). Już 83% firm z sektora MŚP stosuje energooszczędne oświetlenie, a 71% energooszczędne urządzenia.
Ecomagination dla AGP
Technologia GE AGP (Advanced Gas Path – zaawansowana ścieżka gazowa), będąca częścią portfolio
FlexEfficiency Advantage, uzyskała certyfikat ecomagination. Wyróżnienie zostało przyznane za jej cechy wspomagające efektywność
turbin gazowych dużej mocy GE. AGP pozwala producentom energii na czerpanie korzyści z większej elastyczności operacyjnej dzięki zwiększeniu mocy wyjściowej, sprawności i dyspozycyjności. Jednocześnie klienci mogą liczyć na zmniejszenie zużycia paliwa i emisji CO
2. Ecomagination to inicjatywa GE, której celem jest dostarczanie innowacyjnych rozwiązań, pozwalających na maksymalizację wykorzystania zasobów, zwiększenie wydajności i tworzenie bardziej efektywnego świata.
Samorządowi liderzy
Wyniki szóstej edycji konkursu Samorządowy Lider Zarządzania 2012, organizowanego przez Związek Miast Polskich, ogłoszono 4 grudnia 2012 r. Oceniane były: gospodarka komunalna, komunalna gospodarka mieszkaniowa, lokalna gospodarka energetyczna i transport. Za Lidera Liderów 2012 uznano Urząd Miasta Poznania oraz Urząd Gminy w Długosiodle.
Wśród miast na prawach powiatu w kategorii gospodarka komunalna I miejsce zdobyłaex aequo Bielsko-Biała (Kampania edukacyjno-promocyjna „Bielsko-Biała chroni klimat”) oraz Poznań (Trzymaj ciepło 2010/2011 – program bezpłatnych badań termowizyjnych budynków na terenie wybranych osiedli domów). Finalistami zostali: Bielsko-Biała za kompleksowy program ochrony powietrza atmosferycznego w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery Bielska-Białej z budynków mieszkalnych, a także Warszawa za monitoring zużycia energii i kosztów w jednostkach oświatowych m.st. Warszaw. Dąbrowa Górnicza, a II – Katowice. W kategorii komunalna gospodarka mieszkaniowa nagrodzono: Poznań, Wrocław i Słupsk. W kategorii transport I miejsce zajęli: Warszawa oraz Poznań za Ecodriving – szkolenia dla mieszkańców Poznania, których celem było (jest) zmiana przyzwyczajeń i zachowań kierowców, służąca zmniejszeniu obciążenia środowiska, kosztów eksploatacji pojazdu, a także zwiększeniu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. W dziedzinie lokalnej gospodarki energetycznej na pierwszym miejscu uplasowała się Częstochowa (Program zarządzania energią i środowiskiem w obiektach użyteczności publicznej Częstochowy), a na drugim
Wśród miast małych i średnich w kategorii gospodarka komunalna zwyciężyli Płońsk i Wolsztyn, a w kategorii komunalna gospodarka mieszkaniowa nagrodzono Wodzisław Śląski za termomodernizację budynków wielorodzinnych z wykorzystaniem premii termomodernizacyjnej oraz Murowaną Goślinę. Radlin wyróżniono za program ograniczenia niskiej emisji dla gm. Radlin (kategoria Lokalna Gospodarka Energetyczna). Gminy wiejskie Baranów i Długosiodło zostały laureatami w kategorii Gospodarka Komunalna, a Majdan Królewski w kategorii Transport. Nagrodzono następujące powiaty: Przasnysz (w kategorii Gospodarka Komunalna) oraz Bochnię za poprawę jakości powietrza i zwiększenie wykorzystania OZE poprzez modernizację źródła ciepła oraz montaż kolektorów słonecznych dla SPZOZ Szpitala Powiatowego w Bochni (w kategorii Lokalna Gospodarka Energetyczna).
Zmiany personalne
Marcin Korolec, minister środowiska, powołał 1 stycznia 2013 r. Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w składzie Małgorzata Skucha, prezes Zarządu, Jacek Gdański, Barbara Koszułap, Krystian Szczepański – zastępcy prezesa Zarządu.
Dofinansują OZE
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego od 22 lutego do 26 marca 2013 r. będzie przyjmował wnioski o dofinansowanie projektów w ramach Działania 7.2Poprawa jakości powietrza i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w ramach Małopolskiego Programu Regionalnego.
Dofinansowane otrzymać można na: budowę oraz modernizację małych elektrowni wodnych, wykorzystanie energii geotermalnej na potrzeby ciepłownictwa, pozyskanie energii słonecznej, zwłaszcza dla budynków użyteczności publicznej, budowę elektrowni wiatrowych, montaż instalacji oraz urządzeń do wykorzystania biomasy, a także na budowę instalacji odzyskującej biogaz ze składowisk odpadów i oczyszczalni ścieków. Maksymalna kwota wsparcia projektu 5 mln zł.
Poziom dofinansowania projektów w przypadku przedsiębiorstw maksymalnie wyniesie 50% dla dużych, 60% dla średnich oraz 70% dla małych i mikroprzedsiębiorstw.
O dofinansowanie ubiegać się mogą m. i.: jednostki samorządu terytorialnego, administracja rządowa, parki narodowe i krajobrazowe, jednostki naukowe, organizacje pozarządowe oraz zakłady opieki zdrowotnej.