Informator
Bioelektrownia Cegielskiego
H. Cegielski-Poznań zbuduje bioelektrownię w technologii Sarré w Kostrzynie nad Odrą. Rozruch inwestycji o wartości 160 mln zł netto przewidziano na pierwszą połowę 2015 r. Instalacja będzie przetwarzała ok. 70 000 ton biomasy drzewnej w energię elektryczną (do 9 MW) i energię cieplną (ponad 300 000 GJ rocznie). Inwestorem jest Eco Raven. Podstawą technologii Sarré jest proces zgazowywania biomasy, który został dopracowany w zakresie poprawy jakości i stabilizacji parametrów biogazu. Czystość uzyskiwanego w ten sposób biogazu pozwala na zasilanie nim silnika spalinowego. Proces jego produkcji jest zupełnie bezemisyjny. Podobne instalacje pracują w Japonii, USA i Niemczech.
Wsparcie z Unii
Województwo śląskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 otrzymało 3 mld 12 mln euro. Środki będą przeznaczone m.in. na wsparcie projektów z zakresu ochrony środowiska, efektywności energetycznej, transportu, rewitalizacji oraz regionalnego rynku pracy. Duży nacisk zostanie położony także na innowacyjność w zakresie usług elektronicznych czy informatycznych oraz zacieśnienie współpracy między światem nauki i biznesu. Na unijne wsparcie mogą liczyć jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy, jednostki naukowo-badawcze, fundacje, stowarzyszenia itp. Na drugim miejscu znalazła się Małopolska, z RPO na poziomie niespełna 2,6 mld euro.
Certyfikowane osiedle
W Poznaniu powstanie pierwsze w Polsce certyfikowane osiedle domów pasywnych. Prace budowlane rozpoczęto w sierpniu br., a oddanie do użytku ma nastąpić w ciągu kolejnych 15 miesięcy. Inwestycję realizuje NEO-BUD w oparciu o projekt Tomasza Mielczyńskiego z pracowni BUILDgreen Design.
Projekt osiedla ?Passivia? przewiduje budowę sześciu domów w zabudowie bliźniaczej ? łącznie 12 mieszkań o powierzchni od 69 do 76 m2. Możliwe będzie połączenie dwóch mieszkań w dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej od 138 m2 do 152 m2. Zgodnie z wyliczeniami projektantów, roczne koszty ogrzewania mieszkań nie powinny przekroczyć 500 zł. Na życzenie klienta każde mieszkanie może być dodatkowo wyposażone w odnawialne źródło energii takie jak: kolektor słoneczny, panel fotowoltaiczny albo gruntowy wymiennik ciepła.
Budynki od początku projektowano z myślą o uzyskaniu certyfikacji Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej (PIBPiEO), jednostki akredytowanej przez niemiecki Passivhaus Institut Darmstadt do certyfikacji budynków pasywnych w Polsce. Założeniem projektu jest także spełnienie wymogów programu dopłat NFOŚiGW.
IKEA ? godna naśladowania
W Rymanowie (woj. podkarpackie) IKEA Retail wraz z portugalską Grupą Martifer uruchomiły farmę wiatrową o mocy 26 MW. Zgodnie z wdrożoną w 2012 r. strategią People&Planet Positive, celem IKEI jest uzyskanie niezależności energetycznej i surowcowej, na którą składa się wytwarzanie takiej ilości energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, jaka jest zużywana w sklepach i budynkach należących do Grupy IKEA.
Obecnie IKEA Retail posiada w Polsce trzy farmy wiatrowe, wszystkie zlokalizowane na Podkarpaciu. Mają one w sumie moc 54 MW i mogą generować energię na poziomie 135 GWh rocznie, co odpowiada prawie 1/3 zużycia energii przez spółki z grupy IKEA w Polsce (włączając w to grupę przemysłową) oraz 7% zużycia energii w całej Grupie IKEA na świecie w roku finansowym 2012. IKEA w Polsce inwestuje również w kolektory słoneczne. Wykorzystywane są one w sklepach w Gdańsku, Krakowie i Łodzi do ogrzewania wody. Ponadto placówka w Łodzi, Wrocławiu oraz centrum dystrybucyjne w Jarostach korzystają z gruntowych wymienników ciepła, współpracujących z pompami ciepła służącymi do ogrzewania i chłodzenia (klimatyzacji) obiektów. Zgodnie ze strategią People&Planet Positive, IKEA zainwestuje na całym świecie 1,5 miliarda euro w energię odnawialną. Obecnie firma posiada ponad 300 tys. kolektorów słonecznych (360 tys. m2) i zobowiązała się do uruchomienia i zakupu 130 turbin wiatrowych na całym świecie.
100% biomasy
Blok energetyczny opalany w 100% biomasą oficjalnie otwarto w Połańcu (woj. świętokrzyskie). Budowa obiektu wraz z koniecznymi instalacjami kosztowała 300 mln euro. 80% paliwa stanowią zrębki drzewne, a pozostałe 20% to odpady rolnicze. Moc wytwórcza bloku energetycznego to 205 MW. Jest on w stanie wyprodukować energię, która wystarczyłaby do zasilenia 600 tys. gospodarstw domowych. Według inwestora, w porównaniu do konwencjonalnych technologii uda się zredukować emisję CO2 o 1,2 mln ton w ciągu roku.
Uroczystość była jedynie oficjalną inauguracją pracy bloku energetycznego. Faktycznie rozpoczął on pracę już jesienią ub.r. ? Energię zaczęto produkować w październiku, kiedy to przeprowadzono synchronizację z krajowym systemem. W grudniu otrzymaliśmy koncesję prezesa URE na wytwarzanie energii i pozwolenie na użytkowanie od władz lokalnych ? powiedział Grzegorz Górski, prezes GDF SUEZ Energia Polska. Jak zaznaczył, instalacja pracuje już pełną mocą i zgodnie z założonymi wcześniej parametrami.
Niemiecka inwestycja
Łopaty do wiatraków o długości 56 m będą produkowane w Żorach-Warszowicach. Fabrykę i halę magazynową wybuduje polski oddział niemieckiej firmy Euros. Wytwarzane mają być przede wszystkim łopaty śmigieł typu EU116 i EU120 do turbin wiatrowych o mocy 2,5-3 MW. Docelowo zatrudnienie znajdzie ok. 300 osób. Inwestycja realizowana jest ze środków UE i kredytu udzielonego przez BZ WBK.
Biomasowy interes
Firma Green Energia Polska w czerwcu br. otworzyła w Łowyniu (woj. wielkopolskie) zakład produkcji biomasy. Obiekt, współfinansowany ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 wyposażony, jest w nowoczesne maszyny i urządzenia do produkcji brykietów ze słomy. Zakład zajmuje się skupem, przetwarzaniem słomy i sprzedażą brykietu.
Chętni do edukacji
Wydział Inżynierii Produkcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 1 października br. uruchomi trzysemestralne kwalifikacyjne studia podyplomowe ?Urządzenia i systemy energetyki odnawialnej?. Natomiast Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej 1 listopada br. zainauguruje dwusemestralne Studium Podyplomowe ?Energetyka odnawialna i sieci inteligentne?.
Zmiany w prawie
Rada Ministrów pod koniec czerwca br. przyjęła projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, przedłożony przez ministra środowiska. Celem zmiany jest uzupełnienie i dostosowanie obecnie obowiązujących przepisów do dyrektywy 2011/92/UE (EIA). Nowe przepisy ułatwiają także działalność przedsiębiorców, m.in. poszukujących gazu łupkowego.
W nowym projekcie rozszerzono katalog przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, m.in. o duże instalacje do przesyłu, wychwytywania i podziemnego składowania dwutlenku węgla. Z wykazu tego skreślono natomiast i przeniesiono do grupy przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko instalacje do powierzchniowej obróbki substancji, przedmiotów lub produktów z zastosowaniem rozpuszczalników organicznych, a także instalacje do podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji.
Natomiast z listy przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko usunięto: poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin połączone z robotami geologicznymi wykonywanymi przy użyciu materiałów wybuchowych; instalacje do wyrobu płyt pilśniowych i wiórowych, sklejek lub mebli oraz stacje obsługi lub remontowe sprzętu budowlanego, rolniczego lub środków transportu.
Na podstawie: www.mos.gov.pl, www.euros.de, www.gdfsuez-energia.pl, www.passivia.pl, www.hcp.com.pl, www.green-energia.pl oraz materiałów prasowych opublikowała Magdalena Lipiecka. |