MEW w Sosnowcu

Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zdecydowała o udzieleniu preferencyjnej pożyczki do kwoty 3 mln 883 tys. zł Górnośląskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów. Środki te pozwolą na rozpoczęcie, jeszcze w tym roku, budowy małej elektrowni wodnej na jazie rzeki Biała Przemsza w Sosnowcu-Maczkach.

Powstanie niewielka elektrownia wodna o mocy 79,56 kW, wyposażona w jeden turbozespół wraz z przyłączem energetycznym. MEW pozwoli na stabilizację przepływów rzeki oraz na produkcję energii elektrycznej, a w czasie wezbrań w dużym stopniu przejmie falę powodziową. Szacuje się, że wyprodukowanych zostanie 1,1 mln kWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zasilenie 500 gospodarstw domowych. Koszt budowy elektrowni wyniesie blisko 5 mln zł.

Marszewo ? 82 MW

Oficjalne otwarcie i przekazanie do eksploatacji farmy wiatrowej Marszewo  (gm. Postomino) odbyło się 18 października 2013 r. Właścicielem i inwestorem elektrowni wiatrowej jest Tauron Ekoenergia. Elektrownia składa się z 41 turbin (22 elektrownie wiatrowe typu V80-2.0 MW oraz 19 turbin typu V90-2.0 MW), dostarczonych przez firmę Vestas, a jej łączna moc zainstalowana wynosi 82 MW.

Wykonawcą farmy wiatrowej było konsorcjum podmiotów Iberdrola Engineering and Construction Poland
(lider konsorcjum) i Iberdrola Ingenieria Y Construccion. Kontrakt zawarty z firmą Tauron obejmuje także dostawę VestasOnline Business SCADA oraz trzyletnią umowę serwisową AOM 4000. Jednostki wytwórcze zostały dobrane do warunków wiatrowych występujących w gm. Postomino, aby zapewnić optymalną produkcję energii elektrycznej w tym rejonie. Modele różnią się średnicą wirnika, która wynosi kolejno 80 m i 90 m. Turbiny zostały posadowione na wieżach o wysokości od 60 do 100 m.

Szacowana produkcja energii elektrycznej w elektrowni Marszewo zasili rocznie ok. 85 tys. gospodarstw domowych. Jednocześnie w warunkach polskich farma wiatrowa pozwoli na uniknięcie emisji ok. 150 tys. ton CO2 rocznie oraz innych zanieczyszczeń emitowanych z konwencjonalnych źródeł wytwórczych.

Gdyński pionier

Stanisław Szwabski, przewodniczący Rady Miasta Gdyni, podpisał w Brukseli 8 października br. umowę Green Digital Charter. Inicjatywa ta, stworzona przez EUROCITIES, a wspierana przez Komisję Europejską, pokazuje, że dzięki innowacyjności europejskie miasta mogą znaleźć nowe i kreatywne rozwiązania, służące powstrzymywaniu zmian klimatycznych. Jednym z najlepszych sposobów jest wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT).

W ramach inicjatywy Gdynia w ciągu pięciu lat wdroży pięć projektów związanych z ICT. Są to np. system inteligentnego sterowania ruchem Tristar, grupowe zakupy energii, e-urząd czy program Trolley, polegający na przerabianiu autobusów na trolejbusy. Zgodnie z zasadami karty, Gdynia zmniejszy bezpośrednią emisję CO2 o 30% w ciągu 10 lat. Gdynia jest pierwszym polskim miastem biorącym udział w projekcie.

 

Pod lupą NIK

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę elektrownie wiatrowe zbudowane w latach 2009-2013. ? Kontrola jest reakcją na olbrzymie zainteresowanie i liczne protesty lokalnych społeczności związane z procesem budowy lądowych farm wiatrowych. Wywołują one kontrowersje społeczne, szczególnie w przypadku wyboru lokalizacji dla wiatraków i ich wpływu na warunki życia okolicznych mieszkańców ? powiedział Krzysztof Całka, koordynator kontroli NIK.

Sprawdzone zostaną procedury uchwalania przez gminy dokumentów planistycznych. Badane będzie to, w jakim stopniu samorządy zapewniły udział społeczności lokalnej w postępowaniach administracyjnych związanych z wydawaniem decyzji w sprawie farm wiatrowych. Obecnie realizowany jest I etap kontroli pod nazwą ?Aspekty lokalizacyjne i przestrzeganie procedur formalnoprawnych przy budowie farm wiatrowych?. Prace w jego ramach potrwają do końca 2013 r., a wyniki mają być opublikowane w II kw. 2014 r.

Aukcja uprawnień

W imieniu Polski Giełda European Energy Exchange przeprowadziła 14 października br. kolejną aukcję uprawnień do emisji (EUA) na rynku pierwotnym. Do sprzedaży na aukcji przeznaczono 3 661 000 EUA. Całkowite zapotrzebowanie na uprawnienia do emisji zgłoszone przez uczestników aukcji wyniosło 17 375 000 EUA. Popyt na uprawnienia EUA był blisko pięciokrotnie większy niż liczba EUA oferowana do sprzedaży. W aukcji uczestniczyło 20 firm, a cena rozliczeniowa wyniosła 4,56 euro/EUA.

Certyfikat za pelet

Firma Stelmet została wyróżniona certyfikatem ENPlus A1 dla produktu Olimp. Produkcja peletu jest zgodna z najbardziej restrykcyjną normą europejską dotyczącą tego typu wyrobu.

Pierwszy za 2013 rok

Urząd Regulacji Energetyki wydał 7 października br. pierwsze świadectwo pochodzenia energii dla wytwórcy współspalającego biomasę z węglem w 2013 r.

O krok bliżej

Kierownictwo Ministerstwa Gospodarki przyjęło 11 października br. Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Dokument, który określa zakres i strukturę organizacji działań niezbędnych do wdrożenia energetyki jądrowej w Polsce trafił do uzgodnień międzyresortowych. Ostatnim etapem prac nad PPEJ będzie przyjęcie go przez Radę Ministrów.

Przebadają ASKET

Mobilna brykieciarka BIOMASSER firmy ASKET, będzie pierwszą polską technologią badaną w ramach unijnego programu weryfikacji technologii środowiskowych ETV (Environmental Technologies Verification). Firma podpisała już umowę z Instytutem Technologiczno-Przyrodniczym w Falentach ? jedynym w Polsce ośrodkiem uprawnionym do wydawania unijnych Świadectw Weryfikacji.  ETV to narzędzie rynkowe, którego zadaniem jest ułatwienie i przyspieszenie komercjalizacji innowacyjnych technologii środowiskowych. System pozwala w niezależny sposób sprawdzić, czy parametry sprawności deklarowane przez dostawcę nowatorskiej technologii środowiskowej są zgodne z prawdą i poparte rzetelnymi danymi z badań. W rezultacie dostawca technologii uzyskuje świadectwo weryfikacji.

Europejska integracja

Komisja Europejska zaakceptowała 250 projektów dotyczących infrastruktury energetycznej, które mogą w sumie uzyskać 5,85 mld euro wsparcia z UE. Inwestorzy będą m.in. mogli skorzystać z przyspieszonych procedur wydawania pozwoleń i usprawnionego rozpatrywania przez organy regulacyjne. Ponadto uzyskają dostęp do wsparcia finansowego dzięki instrumentowi ?Łącząc Europę?. Na liście znajduje się kilkanaście projektów dotyczących Polski. Ich realizacja ułatwi państwom członkowskim integrowanie ich rynków energii, pozwoli na zdywersyfikowanie źródeł energii i przyczyni się do zakończenia izolacji energetycznej niektórych państw. Zwiększy również gotowość sieci do przyjęcia większej ilości energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych i w konsekwencji przyczyni się do ograniczenia emisji CO2.

PSE z certyfikatem

Henryk Majchrzak, prezes Zarządu PSE, odebrał 4  października br. Certyfikat Systemu Zarządzania Ciągłością Działania z rąk przedstawiciela British Standards Institution (BSI). Certyfikat nr BCMS 600725 w zakresie usług przesyłania energii elektrycznej przy zachowaniu wymaganych kryteriów bezpieczeństwa pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego został przyznany PSE po  przeprowadzeniu audytu certyfikującego System Zarządzania Ciągłością Działania spółki na zgodność z  normą ISO 22301:2012. Jest to pierwszy tego typu certyfikat dla polskiej firmie z sektora elektroenergetycznego.

Zielone świadectwa

W sierpniu br. prezes URE wydał 2402 świadectwa pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w źródłach odnawialnych. To największa, jak do tej pory, liczba zielonych certyfikatów przyznanych podczas jednego miesiąca wnioskującym o nie przedsiębiorstwom energetycznym. Według stanu z 11 września 2013 r., w tym roku regulator wydał blisko 12 tys. świadectw pochodzenia OZE. Tymczasem w ciągu całego ubiegłego roku wydano ich w sumie o niespełna 3 tys. więcej ? 14 798.

 

Na podstawie: www.wfosigw.katowice.pl, www.kobize.pl, www.cire.pl, www.mg.gov.pl, ec.europa.eu, greenevo.gov.pl, www.ure.gov.pl oraz materiałów prasowych opracowała Magdalena Lipiecka.