Wrocławskie MPWiK wśród Liderów Informatyki XX-lecia

Wrocławskie przedsiębiorstwo wodociągowe zostało docenione przez ekspertów w prestiżowym konkursie organizowanym przez magazyn ?Computerworld?. O statuetkę Lidera Informatyki XX-lecia w kategorii ?Użyteczność publiczna? MPWiK walczyło z siedemnastoma firmami z całego kraju.

Zakład, który na co dzień ma pod opieką ponad 3,5 tysiąca kilometrów sieci, od wielu lat stawia na cyfryzację procesów biznesowych. Nowe rozwiązania technologiczne są wykorzystywane, przede wszystkim, w pracy brygad terenowych i do analizowania danych. Widocznym efektem tych wdrożeń jest realizowanie przez pracowników spółki o 20% więcej zleceń dziennie. Zmniejszyło się również zużycie papieru. A co najważniejsze ? zarządzanie procesami jest znacznie łatwiejsze i szybsze.

? Jako spółka stale dążymy do utrzymania możliwie najniższych cen wśród dużych miast. Bez wprowadzania innowacyjnych technologii i narzędzi informatycznych to zadanie byłoby jeszcze trudniejsze. Dzięki tym rozwiązaniom nie tylko jesteśmy bliżej celu, ale też wyznaczamy trendy w branży. Nasze działania zostały wyróżnione już trzykrotnie, czego efektem jest zdobycie tytułu Lidera Informatyki XX-lecia ? wyjaśnia Zdzisław Olejczyk, prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociąów i Kanalizacji we Wrocławiu.

ZWiK przypomina o łódzkich rzekach

Łódzki Zakład Wodociągów i Kanalizacji postanowił przypomnieć łodzianom miejsca, w których kiedyś płynęły rzeki niezbędne do pracy zakładów włókienniczych. Na łódzkich chodnikach pojawiły się graffiti z napisem: ?Tu płynęła rzeka?, wskazujące, którędy biegły rzeki, po których nie ma już śladu. Przechodząc obok tej grafiki, można zauważyć widoczną zmianę ukształtowania terenu, wskazującą na istnienie doliny rzeki.

Mieszkańcy i turyści odwiedzający Łódź od jakiegoś czasu mają możliwość oglądania płynących pod ziemią w kanałach dawnych łódzkich strug. W parku Staromiejskim przepływa Łódka, a w parku Kilińskiego wszyscy odwiedzający Księży Młyn mogą obserwować podziemny Lamus. Teraz przyszedł czas na oznaczenie tych rzek, po których praktycznie nie ma już żadnego śladu. Na początek oznakowano Jasień, Dąbrówkę i jeden z zapomnianych dopływów Jasienia.

Niewykluczone, że oznaczenia rzek pojawią się w kolejnych miejscach. Łódzki Zakład Wodociąów i Kanalizacji czeka na wskazanie przez przewodników turystycznych ciekawych lokalizacji. W ten sposób powstanie szlak dawnych łódzkich rzek.

Opracowanie: Martyna Matuszczak