SAPARD rusza
W lipcu ruszył SAPARD. Jest to program wspierający restrukturyzację polskiego rolnictwa i przetwórstwa rolno – spożywczego oraz rozwój obszarów wiejskich. Program jest skierowany do rolników, firm działających w branży przetwórstwa rolno – spożywczego oraz jednostek samorządu terytorialnego. Obejmuje on 4 działy: modernizację zakładów przetwórczych (ok. 40% środków), poprawę infrastruktury (ok. 30%), inwestycje w gospodarstwie (ok. 20%) oraz tworzenie nowych miejsc pracy na wsi (ok. 10%). W zakresie budowy i modernizacji infrastruktury na obszarach wiejskich program przewiduje budowę lub modernizację 90 tys. przyłączy do wodociągów zbiorowych oraz 70 tys. przyłączy kanalizacji zbiorowej i oczyszczalni zagrodowych. Przewiduje się sfinansowanie budowy lub modernizacji wysypisk, zakładów utylizacji odpadów oraz dróg gminnych i powiatowych. Planuje się także zmodernizowanie 300 km sieci elektroenergetycznych i wykonanie 50 projektów wykorzystania lokalnych, odnawialnych źródeł energii. Unia przeznaczyła na lata 2000/2001 – 340 mln euro i na 2002/2003 kolejne 360 mln. Wnioski o pomoc finansową na rozwój i poprawę infrastruktury obszarów wiejskich należy składać do 16 września br.

10 lat PWiK
9 czerwca świętowano 10-ciolecie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Malborku. Powstało ono w 1992 r. w wyniku likwidacji Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Elblągu. Łączna długość sieci wodociągowej to prawie 131 km a sanitarnej ponad 81 km. W 2000 r. zakończono budowę grupowej mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków o przepustowości 12 tys. m3 / dobę. Nakłady na gospodarkę wodociągowo – kanalizacyjną na terenie miasta i gminy Malbork w latach 1992 – 2001 wyniosły około 70 mln zł. Do października 2002 r. zostanie wykonana dokumentacja na stację uzdatniania wody w Malborku. Koszt tej inwestycji wyniesie około 10 mln zł a jej realizację przewiduje się na lata 2003 – 2005. Zagwarantuje to mieszkańcom wodę zgodną z unijnymi standardami. Uroczystość 10-ciolecia uświetnili swoim przybyciem Wojewoda Stanisław Kochanowski oraz władze miasta i gmin, Józef Wiśniewski dyrektor Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie oraz przedstawiciele rad nadzorczych, dyrektorzy firm współpracujących i przedstawiciele lokalnej prasy. Całość uświetnił pokaz „Światło, woda i dźwięk”.

ISO w Oświęcimiu
Zakład Usług Komunalnych sp. z o.o. w Oświęcimiu uzyskał certyfikat DIN EN ISO 9001:2000. Zakład usuwa odpady komunalne i niebezpieczne oraz prowadzi selektywną zbiórkę opakowań i odpadów opakowaniowych. Dodatkowo odpowiada też za zimowe i letnie utrzymanie jezdni i chodników oraz urządzanie i pielęgnację zieleni i zadrzewień. Audyt certyfikujący przeprowadziła w maju spółka TÜV NORD POLSKA. Uroczyste wręczenie certyfikatu odbyło się 28 czerwca br. w obecności prezydenta miasta Oświęcimia oraz burmistrzów i wójtów gmin, dla których spółka świadczy usługi. Oświęcimski ZUK od początku swojej działalności kładł duży nacisk na jakość i terminowość świadczonych usług. Dyrekcja Zakładu przyjęła, że najważniejsze jest zadowolenie klienta, pracowników i użyteczność dla społeczeństwa.

Wzory wykazów
26 czerwca br. minister środowiska wydał rozporządzenie w sprawie wzorów wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska i sposobu ich przedstawiania. Na podstawie ustawy – Prawo ochrony środowiska każdy podmiot korzystający ze środowiska zobowiązany jest do składania właściwym organom wykazów dotyczących swej działalności. Ogólnie określa ją zbiorcze zestawienie informacji o zakresie korzystania ze środowiska, jednak rozporządzenie zawiera także wzory wykazów szczegółowych. Należą do nich wykazy zawierające informacje o ilości i rodzajach gazów lub pyłów wprowadzanych do powietrza oraz dane, na podstawie których określono te ilości. Przedstawiono także wzór wykazu dotyczącego informacji o ilości i jakości pobranej wody podziemnej, wody powierzchniowej i morskich wód wewnętrznych. Konieczne jest także składanie wykazu z informacjami o ilości, stanie i składzie wprowadzanych ścieków do wód lub do ziemi oraz o wielkości, rodzaju i sposobie zagospodarowania terenu, z którego doprowadzane są ujęte w systemy kanalizacyjne wody opadowe lub roztopowe wprowadzane do wód lub do ziemi. Ostatni określony wykaz dotyczy informacji o odpadach umieszczonych na składowisku.

Prywatyzacja w odpadach
Pod koniec czerwca br. w Urzędzie Miasta w Gliwicach podpisano umowę prywatyzacyjną Przedsiębiorstwa Usług Sanitarnych. Inwestorem strategicznym i jednocześnie nowym współwłaścicielem jest Rethmann Recycling sp. z o.o. z Warszawy. Z kolei w Bielsku-Białej Asmabel wykupił 61% akcji tamtejszego Zakładu Oczyszczania Miasta.

Ekopaliwa w Sejmie
2 lipca br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o organizacji rynku ekopaliw ciekłych oraz eko-komponentów do ich produkcji. Rada wprowadziła poprawki do projektu resortu rolnictwa. Wykreślono m.in. zapis o zakazie wprowadzania zagranicznych eko-komponentów na rynek krajowy oraz przeredagowano artykuł o surowcach do ich produkcji.

Pieniądze na wały
W dniach 20 – 21 czerwca odbyła się konferencja pt.: „Przeciwdziałanie powodziom – stan – zabezpieczeń, przygotowanie organizacyjne” zorganizowana przez Związek Miast Polskich i miasto Puławy. Jednym z głównych postulatów uczestników spotkania było zwiększenie wydatków na zabezpieczenie przeciwpowodziowe.

Biebrzańskie sianokosy
7 września odbędą się I Otwarte Mistrzostwa Polski w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Biebrzańskiej Przyrody. Wydawać by się mogło, że sztuka ręcznego koszenia nie jest już nikomu potrzebna. Tymczasem okazuje się, że jest ona niezwykle cenna w czynnej ochronie przyrody – koszenie łąk bagiennych przyczynia się do wzrostu liczebności rzadkich ptaków i roślin.

Obywatele z inicjatywą
Ogłoszono IV edycją Konkursu na Najlepszą Inicjatywę Obywatelską Pro Publico Bono. Obejmuje on m.in.: inicjatywy w edukacji, kulturze, ochronie zdrowia oraz pomocy społecznej. Dotyczy także rozwoju środowiska i regionu oraz kontaktów międzynarodowych. Patronat nad Konkursem objął Rzecznik Praw Obywatelskich.

Konsolidacja firm
W czerwcu z funduszy Enterprise Investors powstała Polska Grupa Gospodarki Odpadami. Jej zadaniem jest konsolidacja rynku i wprowadzanie nowoczesnych technologii wykorzystania i unieszkodliwiania odpadów przemysłowych. Amerykański fundusz przeznaczył 5 mln USD na finansowanie pierwszego etapu inwestycji.

Kolumnę przygotowała Agnieszka Dąbrowska