Odznaczona
5 grudnia br. obchodzony był Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Z tej okazji w Pałacu Prezydenckim odbyło się odznaczenie przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój tego sektora i ruchu wolontariackiego w Polsce. Wśród odznaczonych znalazła się również Mira Stanisławska-Meysztowicz. Przypomnijmy – jest ona inicjatorką ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata” oraz założycielką Fundacji Nasza Ziemia.

Jakość dla Środowiska
Redakcja „Ekoprofitu” przyznała statuetki „Jakość dla Środowiska”. Dwie równorzędne nagrody zdobyli prof. dr hab. Marek Górski z Uniwersytetu Łódzkiego i prof. dr hab. Maciej Nowicki, prezes Fundacji EkoFundusz. Nagrodę w kategorii menedżerów i przedsiębiorstw otrzymał Karol Pawłowski, prezes Zarządu, dyrektor naczelny Zespołu Elektrowni Dolna Odra SA w Nowym Czarnowie. Przyznano także wyróżnienie – dyplom honorowy – przedsiębiorstwu BAROSZ-GWIMET Sp. z o.o. z Marklowic.

Nagrodzeni dziennikarze
W grudniu 2001 r. ogłoszono wyniki Konkursu o Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich 2001. W kategorii „ochrona środowiska”, której patronuje firma Hewlett-Packard, laureatami zostali Tomasz Patora i Marcin Stelmasiak. Dziennikarze ci, w artykule „Pan na funduszu” opublikowanym w „Gazecie Wyborczej”, ujawnili aferę dotyczącą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Nowy ZUO
Generalnym wykonawcą Zakładu Utylizacji Odpadów w Woli Suchożebrskiej k. Siedlec będzie Elektrim Megadex. Zakład ma powstać w ciągu 30 miesięcy. Wartość inwestycji to 39 mln zł. Dostawcą francuskiej technologii Valogra będzie niemiecka firma Babcock Borsig Power Environment. Inwestycja zlokalizowana będzie na terenie należącym do składowiska odpadów (patrz PK 12/2001).

Personalia
13 listopada 2001 r. Prezes Rady Ministrów odwołał ze stanowiska dotychczasowego Głównego Inspektora Sanitarnego Pawła Policzkiewicza. Jednocześnie urząd objął gen. bryg. dr n. med. Andrzej Trybusz. Natomiast Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska został Krzysztof Zaręba.

Zmiana nazwy
Firma Krüger zmieniła nazwę na Vivendi Water Systems Polska Sp. z o.o. Poprzez zmianę nazwy uzyskała możliwość wprowadzenia szerszej oferty w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej dla klientów komunalnych i przemysłowych.


OZE w Warszawie
W dniach 10-11 grudnia 2001 r. odbyła się w Warszawie konferencja „Odnawialne źródła energii u progu XXI wieku”, zorganizowana przez Europejskie Centrum Energii Odnawialnej (ECBREC), Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa (IBMER) oraz World Renewable Energy Network (WREN). Jej celem był przegląd wykorzystania technologii energetyki odnawialnej, analiza doświadczeń we wdrażaniu energetyki odnawialnej oraz stworzenie bilansu otwarcia do wdrażania „Strategii rozwoju energetyki odnawialnej”. Istotnym elementem było także określenie niezbędnych działań związanych z jej wdrożeniem, przedstawienie krajowego dorobku oraz określenie możliwości współpracy w zakresie wdrażania energetyki odnawialnej z partnerami z UE.
Pierwszego dnia odbyły się trzy sesje plenarne, wygłoszono 18 referatów. Obrady drugiego dnia skoncentrowały się na dziewięciu sesjach tematycznych. W każdej sesji uczestniczyło od 25 do 60 osób, wygłoszono ponad 70 referatów o charakterze ogólnym, dokonano prezentacji ciekawych inwestycji oraz projektów (szerzej w PK 2/2002).

Kolejna kontrola
NIK skontrolowała działalność służb weterynaryjnych i samorządów w zakresie zwalczania wścieklizny. W 2000 r. odnotowano w naszym kraju najwięcej zachorowań na wściekliznę w Europie. Najwięcej przypadków stwierdzono w województwach: warmińsko-mazurskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i mazowieckim.
Kontrolerzy wskazali przede wszystkim na nieprawidłowości w działaniu służb weterynaryjnych. Wojewodom zarzucono, że zbyt długo, nawet do 50 dni, zwlekali z wydaniem rozporządzeń, w których określany był zagrożony teren i jego oznakowanie. Bez takich rozporządzeń nie można podjąć legalnych działań i powiadomić ludności o wystąpieniu wścieklizny. Pozytywnie wyróżnia się pod tym względem wojewoda podkarpacki, który wydawał rozporządzenia w terminie 1-4 dni od dnia złożenia wniosku przez wojewódzkiego lekarza weterynarii. Samorządy lokalne również popełniają błędy, nie podejmując uchwał umożliwiających rozwiązanie problemu bezdomnych zwierząt. Inspekcji Weterynaryjnej i organom gmin zarzucono brak wiedzy co do liczby psów podlegających szczepieniu.

Do Trybunału
Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” 7 grudnia ub.r. złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2001 r. w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (DzU Nr 130, poz. 1453) z zapisami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (DzU Nr 62, poz. 627 i Nr 115, poz. 1229). W uzasadnieniu powołano się m.in. na fakt, że rozporządzenie określające stawki opłat powinno być ogłoszone nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok, od którego stawki te mają obowiązywać. Według Izby opóźnienie w ogłoszeniu rozporządzenia (półtora miesiąca) uniemożliwiło racjonalne ustalenie nowych opłat za usługi świadczone przez przedsiębiorstwa branży wod.-kan. O wadach rozporządzenia pisaliśmy w wydaniu 12/2001 „Kontrowersyjne rozporządzenie”.

Instalacje, kwalifikacje
Opublikowane zostało Rozporządzenie z 20 listopada 2001 r. MŚ w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia (DzU Nr 140, poz. 1585). Jest to akt wykonawczy do ustawy – Prawo ochrony środowiska określający rodzaje instalacji, z których emisja nie wymaga pozwolenia. W przypadku tych obiektów wystarczy tylko ich zgłoszenie do odpowiednich organów ochrony środowiska. W tym samym Dzienniku Ustaw znaleźć można Rozporządzenie MŚ z 9 listopada 2001 r. w sprawie stwierdzania kwalifikacji w zakresie gospodarowania odpadami (poz. 1584). Określa ono m.in. zakres wiadomości podlegających sprawdzeniu podczas egzaminu, tryb przeprowadzania egzaminu, a także wzór świadectwa stwierdzającego wymagane kwalifikacje.

Kolumnę przygotował Piotr Strzyżyński