Budynki z certyfikatem
Weszła w życie unijna dyrektywa 2002/91/WE wprowadzająca obowiązek certyfikacji budynków pod względem zapotrzebowania na energię. Nowe prawo ma ograniczyć zużycie energii do celów grzewczych oraz promocję rozwiązań energooszczędnych. Certyfikaty pozwolą potencjalnym nabywcom poznać zapotrzebowanie na ciepło i koszt ogrzewania budynku. Budynki, sklasyfikowane ze względu na ich zapotrzebowanie na energię cieplną, zostaną przypisane do siedmiu klas oznaczonych literami od A do G (przynależność do klasy A oznacza najmniejszą energochłonność). Świadectwa te nie stracą na aktualności przez 10 lat. W Polsce do wprowadzenia dyrektywy w życie niezbędna jest jednak odpowiednia ustawa. Obecnie jest ona przygotowywana w Ministerstwie Transportu i Budownictwa.

Co w prawie piszczy?
Minister Transportu i Budownictwa, Jerzy Polaczek, podpisał 13 stycznia 2006 r. rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu zgłaszania oraz oznakowania przeszkód lotniczych (DzU nr 9, poz. 53). Najistotniejszą jego częścią jest przesunięcie terminu obowiązywania konieczności oznakowania istniejących farm wiatrowych do 31 grudnia 2008 r. oraz określenie nowych zasad oznakowania śmigieł wiatraków. Zgodnie z rozporządzeniem, elektrownie wiatrowe, będące przeszkodami lotniczymi, powinny mieć zewnętrzne końce śmigieł pomalowane w pięć pasów o jednakowej szerokości, prostopadłych do dłuższego wymiaru łopaty śmigła (trzy koloru czerwonego lub pomarańczowego i dwa białego). Pasy skrajne nie mogą być białe.

Pierwsza transakcja
Zgodnie z uchwałą Zarządu Towarowej Giełdy Energii, 27 grudnia ub.r. uruchomiono Rynek Praw Majątkowych. BOT Elektrownia Opole, jako pierwsza w Polsce, złożyła ofertę sprzedaży 200 tys. praw majątkowych, na którą odpowiedział Zakład Energetyczny Warszawa – Teren. Tym samym została zawarta pierwsza w kraju transakcja na Rynku Praw Majątkowych. Podstawą jej zawarcia jest Prawo energetyczne, regulujące m.in. obrót prawami majątkowymi, wynikającymi ze świadectw pochodzenia dla energii odnawialnej. Prawa majątkowe nie mają formy materialnej i istnieją wyłącznie w formie zapisu elektronicznego. Jedno prawo majątkowe odpowiada 1 kWh energii elektrycznej wytworzonej w oparciu o odnawialne źródło energii.

Konieczny VAT
W oficjalnym piśmie Ministerstwa Finansów do Ministerstwa Gospodarki znaleźć można zapis, że handel prawami majątkowymi, wynikającymi ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnych źródłach, jest opodatkowany 22-procentowym VAT-em. Zgodnie z ustawą o VAT, transakcje kupna-sprzedaży świadectw pochodzenia energii podlegają temu podatkowi, nawet jeśli są dokonywane za pośrednictwem giełdy. Mamy tu bowiem do czynienia ze świadczeniem usług, przez które rozumie się również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej (art. 8 ust. 1 pkt 1). Zdaniem Ministerstwa, obrót tymi prawami nie podlega zwolnieniu z VAT jako usługa pośrednictwa finansowego (art. 43 ust. 1 pkt 1). Opodatkowany jest również handel emisjami (22%), jednak dużym problemem jest brak rozwiązań dotyczących handlu międzynarodowego.

Złoto dla EMKI
Maciej Kosowski, właściciel firmy EMKA i portalu www.rekuperatory.pl, otrzymał Złoty Medal poznańskich Targów Budma 2006. Jednocześnie redakcja „TV Biznes” uhonorowała spółkę tytułem „Bombowa Firma Targów BUDMA 2006”. Nagrodzony model minirekuperatora BLUE przeznaczony jest do mieszkań w blokach oraz innych niewielkich pomieszczeń, w których po wymianie okien na nowe praktycznie przestała działać wentylacja, powodując powstawanie pleśni i zagrzybienie ścian.

Kolumnę przygotowała Katarzyna Terek