Informator świat
Domy z niedopałków papierosów
Naukowcy z Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT), australijskiej uczelni wyższej z siedzibą w Melbourne, twierdzą, że cegły, do produkcji których wykorzystano dodatek 1% niedopałków papierosów, mogą pomóc w rozwiązaniu globalnego problemu zagospodarowania tych odpadów. Biodegradacja niedopałków trwa wiele lat, a ponadto zawierają one metale ciężkie, takie jak arsen, chrom, nikiel i kadm, które mogą przedostać się do gleby i systemów wodnych.
Każdego roku produkowanych jest ok 6 trylionów papierosów, co powoduje wytworzenie ok. 1,2 mln ton odpadów z niedopałów. Według przewidywań naukowców, którzy problem zagospodarowania tego typu odpadów próbują rozwiązać od kilku lat, dane te mają wzrosnąć o ponad 50% w 2025 r. Spowodowane będzie to głównie wzrostem liczby ludności na świecie. W Australii ludzie palą od 25 do 30 mld papierosów rocznie. Około 7 mld z nich stanie się niedopałkami. Zespół z RMIT w swoich badaniach wykazał, że zaledwie 1% niedopałków papierosów dodawanych jako składnik w procesie produkcji cegieł może spowodować zmniejszenie zapotrzebowania na energię nawet o 58%.
Cegły zbudowane z gliny i niedopałków były też lżejsze i miały lepsze właściwości izolacyjne, co oznacza niższe koszty ogrzewania i chłodzenia gospodarstw domowych. Badania zostały opublikowane w ?Journal of Waste Management?.
Duńczycy na chińskim rynku
Duńska firma inżynieryjno-doradcza Ramboll jest pierwszym zagranicznym przedsiębiorstwem, które zaprojektowało morską farmę wiatrową o mocy 400 MW w Chinach. Będzie to jedna z największych inwestycji off shore w kraju.
Należąca do State Power Investment Corporation (SPIC) farma wiatrowa Binhai North 2, zlokalizowana jest w prowincji Jiangsu na północ od Szanghaju. Wart 4 mln euro projekt jest kontynuacją fazy pierwszej, w której Ramboll projektował fundamenty turbin. Uruchomienie Morskiej Farmy Wiatrowej Binhai North 2 zaplanowano na 31 grudnia 2016 r.
Szczotki do PV od Saudyjczyków
W Arabii Saudyjskiej opracowano skuteczne rozwiązanie czyszczenia paneli fotowoltaicznych z pustynnego kurzu i piasku. NOMADD (NO-water Mechanical Automated Dusting Device) jest urządzeniem, które mechanicznie, bez użycia wody, czyści panele fotowoltaiczne. NOMADD stanowi alternatywę dla istniejących rozwiązań, bazujących na stosowaniu wody. Zalegające na instalacjach PV pył i piasek pustynny znacznie zmniejszają ilość wytwarzanej energii. Straty mogą sięgać aż 60%. Biorąc pod uwagę wielkość instalacji słonecznej i wszystkie koszty związane z czyszczeniem paneli (czas, woda, wynagrodzenie pracownika itp.), koszty rosną. NOMADD nie zużywa wody, jest w pełni automatyczny, dzięki czemu cały proces czyszczenia staje się o wiele mniej kosztowny. ? Wystarczy po prostu nacisnąć przycisk na smartfonie i cała tablica zostaje oczyszczona w ciągu pół godziny ? wyjaśnia Georg Eitelhuber, współzałożyciel i dyrektor techniczny producenta. Według niego, technologia czyszczenia NOMADD została oparta na ośmiu patentach i może usunąć 99,5% kurzu podczas codziennego użytkowania urządzenia.
OZE zasilają fabrykę Nissana
W Brytyjskiej fabryce Nissana, produkującej model LEAF, zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 4.75 MW. Od 11 lat energię elektryczną na potrzeby fabryki wytwarzają także turbiny wiatrowe.
Aż 19 000 paneli słonecznych będzie generowało prąd potrzebny do produkcji samochodów. Dzięki odnawialnym źródłom energii wygenerowany zostanie prąd pozwalający na wyprodukowanie ponad 31 000 aut rocznie. Instalacja PV spowoduje również ograniczenie emisji CO2 o 3000 ton rocznie.
Fabryka w Sunderlandzie, obchodząca w tym roku 30-lecie istnienia, jest największym zakładem produkcyjnym Nissana w Europie, w którym powstają pojazd elektryczny Nissan LEAF i baterie do niego.
Nissan rozpoczął instalowanie odnawialnych źródeł energii w Sunderlandzie w 2005 r. Zamontowano wtedy 10 turbin wiatrowych o łącznej mocy 6,6 MW. Natomiast łączna moc famy wiatrowej i instalacji fotowoltaicznej wynosi ponad 11,35 MW co stanowi 7%t zapotrzebowania na energię elektryczną zakładu i wystarczy do zbudowania 31,374 pojazdów.
Instalacja słoneczna została zainstalowana wewnątrz toru testowego pojazdów Nissana w Sunderlandzie. Energia elektryczna wytwarzana z OZE jest w 100% wykorzystywana przez zakład.
Na podstawie: www.nomaddesertsolar.com, www.nissan.co.uk, www.ramboll.com, www.sciencealert.com opracowała Magdalena Lipiecka. |