Nowa strategia odpadowa
Komisja Europejska zaproponowała nową, długoterminową strategię dotyczącą odpadów, ukierunkowaną na minimalizowanie ich ilości i recykling. Jej celem jest wykształcenie w Europejczykach nawyków recyklingu, unikania wytwarzania odpadów i wykorzystywania tych już wyprodukowanych jako surowców wtórnych. Na początek Komisja proponuje poddanie rewizji dyrektywy odpadowej (75/442/EWG) z 1975 r. w celu ustanowienia standardów recyklingu oraz zobowiązanie krajów UE do opracowania narodowych programów zapobiegających wytwarzaniu odpadów. Rewizja ma także przyczynić się do wytłumaczenia niejasności prawnych i udoskonalenia europejskich regulacji. Poprawki do dyrektywy odpadowej mają m.in. doprecyzować definicję odpadów, a także uzgodnić ze sobą przepisy dyrektyw o odpadach niebezpiecznych i o unieszkodliwianiu odpadów olejowych. Intencją proponowanych zmian jest oparcie gospodarki odpadami na selektywnej zbiórce. Zarys nowej strategii spotkał się jednak z krytyką organizacji ekologicznych, które twierdzą, że strategia zapali zielone światło dla spalarni.
Strategia dotycząca odpadów jest jedną z siedmiu przewidzianych w ramach 6. Programu Ramowego UE w zakresie ochrony środowiska na lata 2002-2012. Szacuje się, że każdego roku UE wytwarza 1,3 mld ton odpadów, a ich ilość rośnie w tempie porównywalnym do wzrostu gospodarczego. Dla przykładu w latach 1995-2003 zarówno PKB, jak i ilość odpadów komunalnych wzrosła w Stanach Zjednoczonych o 19%.
Wymienione cele mają być zrealizowane w ciągu najbliższych pięciu lat.

E-recykling po amerykańsku
Recykling urządzeń elektronicznych w USA w ostatnich trzech latach wzrósł do 27 tys. ton. Jest to efektem wdrożenia programu „Włącz się do e-recyklingu”, realizowanego przez 21 współpracowników amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (ETA). W ramach tego programu producenci i handlowcy współpracują ze sobą na rzecz promowania zachowania proekologiczne – organizacja uświadamia ludziom, że każdy może chronić środowisko i zdrowie przyszłych pokoleń poprzez oddawania zużytego sprzętu do recyklingu i ponowne użycie takich urządzeń. Każdego roku Amerykanie wyrzucają ok. 2 mln ton zużytego sprzętu, w tym komputery i telewizory, a 128 mln starych telefonów komórkowych zostaje zastąpionych przez nowsze.
W programie uczestniczą: Best Buy, Cingular Wireless, Dell, eBay’s Rethink Initiative, Hewlett Packard, Intel, JVC, Lexmark, NEC, Panasonic, Philips, Sharp, Sony, Samsung i Staples.

Śmieciowy problem Irlandii
Irlandia ma problem z wypełnieniem celów dyrektywy składowiskowej. Ostatni raport irlandzkiej Agencji Ochrony Środowiska wykazuje, że niewielki postęp dokonał się tylko na rzecz segregacji makulatury i odpadów organicznych. Władze lokalne zobowiązane zostały do podjęcia działań w kierunku selektywnej zbiórki odpadów organicznych w gospodarstwach domowych, restauracjach i hotelach. Raport wykazuje, że w 2004 r. Irlandia zdeponowała na składowiskach więcej odpadów biodegradowalnych niż w 1995 r., a ich udział w odpadach komunalnych wzrosła z 65% do 74%. W 2004 r. w Irlandii powstało 1,9 mln ton biodegradowalnych odpadów komunalnych, z czego 1,4 mln ton zostało skierowanych na składowiska. Aby wypełnić cele dyrektywy, w 2006 r. kraj ten musi ograniczyć składowanie tego rodzaju odpadów do 967 tys. ton, a do 2016 r. do 452 tys. ton. Ponadto zauważono, iż pojemność wszystkich składowisk w Irlandii jest obliczona tylko na najbliższe osiem lat.
W Irlandii stopień odzysku odpadów komunalnych kształtuje się na poziomie 33%, a stopień recyklingu odpadów opakowaniowych – 56%. Większość irlandzkich odpadów poddawana jest recyklingowi, z czego 74% za granicą. Przygotowywana właśnie nowa strategia na temat odpadów biodegradowalnych przewiduje budowę w Irlandii nowych spalarni. Raport wykazuje również, że 200 tys. ton śmieci w niewiadomy sposób „wypada” z obiegu i nie jest uwzględnianych w żadnych statystykach.

Pohuraganowe sprzątanie
Niesłychany ruch panuje na nowoorleańskim składowisku Old Gentilly w Luizjanie. Składowisko, które do tej pory służyło armii, Amerykanie przeznaczyli na deponowanie odpadów powstałych w wyniku największego huraganu w historii Stanów Zjednoczonych. Trafia na nie m.in. tysiące zrujnowanych lodówek, z których następnie odzyskuje się freon oraz części metalowe, przeznaczane do dalszego recyklingu. Składowisko przyjmuje też ogromne ilości odpadów budowlanych i odpadów niebezpiecznych, takich jak farby, pestycydy czy rozpuszczalniki, które przed huraganem gromadzone były przez mieszkańców w garażach. Oddzielna część składowiska przeznaczona jest na odpady drzewne, które są rozdrabniane i usypywane w szybko rosnącą górę wiórów. Składowisko Old Gentilly jest jednym z ponad 70 miejsc, które armia wykorzystuje do składowania odpadów powstałych po usuwaniu skutków ostatniego huraganu.

Na podstawie „Waste Management World” i www.letsrecycle.com
przygotowała Alicja Kostecka