Wydajne turbiny

W odległości 1,5 km od miasta Delfzijl w północno-wschodniej Holandii Nordex zbuduje farmę wiatrową Delfzijl-Noord o mocy 62,7 MW. Prace, polegające na montażu 19 turbin wiatrowych N100/3300 Generation Delta, rozpoczną się jesienią i potrwają do marca 2015 r. Farma zaopatrzy w zieloną energię 55 tys. gospodarstw domowych. Zgodnie z umową, Nordex przez 15 lat będzie świadczyć również usługi serwisowe. Farma wiatrowa będzie zlokalizowana w pobliżu wybrzeża, gdzie wymagane są wydajne i potężne turbiny. Firma Nordex oferuje urządzenia o mocy nominalnej 3,3 MW i średnicy wirnika 100 m, które dobrze poradzą sobie w tych trudnych warunkach. Ponadto wiatraki mogą być uruchamiane w cyklu wyciszonym, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w otoczenie i oddziaływać na pobliskie osiedla.

Barcelona oświetlona

Rada miejska Barcelony i firma Royal Philips podpisały umowę o współpracy w ramach projektu ?Smart City?. Barcelona ma być pionierem w tym projekcie. Dzięki zintegrowanemu oświetleniu ulic, wykonanemu w technologii LED, miasto ma się stać przestrzenią bardziej energooszczędną. Priorytetem w ramach porozumienia jest stworzenie funkcjonalnego oraz imponującego oświetlenia miejskich ulic. Połączenie systemów zarządzania i zintegrowanej technologii oświetleniowej LED ma na celu zredukowanie zużycia energii przy jednoczesnej poprawie jakości i komfortu oświetlenia. Połączenie oświetlenia LED i systemów kontroli, w tym systemów ?światło na życzenie?, takich jak systemy zdalnego sterowania oświetleniem, zapewni oszczędność energii na poziomie ponad 60%. Philips przygotowuje również innowacyjny projekt, który łączy ten system z oświetleniem funkcjonalnym, architekturalnym i aplikacjami kontrolującymi.

Nowatorska wieża

Inżynierowie GE stworzyli wieżę dla turbin wiatrowych, której wysokość wynosi niemal 140 m. Pozwoli to budować farmy wiatrowe o większej mocy w miejscach o mniejszej wietrzności. Umożliwi to także tańszą realizację projektów. Tradycyjne wieże turbin wiatrowych mają kształt stalowych rur. Nowa koncepcja zakłada wykorzystanie stalowych kratownic, otulonych warstwą włókna szklanego. Wieża składa się z pięciu filarów, dzięki czemu charakteryzuje się szerszą podstawą i lepszą stabilnością niż tradycyjne wieże rurowe. Osłona z włókna szklanego chroni ją przed działaniem czynników atmosferycznych i jest równie wytrzymała jak pozostałe elementy konstrukcji. Dodatkowa przestrzeń u podstawy wieży pozwala na umieszczenie w jej wnętrzu poszczególnych elementów elektrowni, co ułatwia konserwację, upraszcza organizację przestrzenną instalacji oraz stwarza dodatkowe możliwości w zakresie rozmieszczenia urządzeń peryferyjnych. Dźwigary kratowe mogą być przewożone w kontenerach i składane w miejscu ostatecznego przeznaczenia. Prototyp wieży powstał w ośrodku testów GE w Tehachapi w Kalifornii. Na jej szczycie zainstalowano wirnik o średnicy ok. 120 m oraz nową turbinę o mocy 2,75 MW.

BYD zaskakuje

Elektryczne wózki widłowe z akumulatorami LiFePO4 o masie 3,5 t to jeden z najnowszych produktów firmy BYD. Niedawno trafiły one na chiński rynek, a teraz dostępne będą również w Europie. Można je już spotkać w Niemczech, ale to nie koniec ich europejskiej ekspansji i niewykluczone, że trafią również do Ameryki. Co ciekawe, użyte ogniwa LiFePO4 wystarczają na cały cykl życia pojazdu.

Samoloty na biomasę

Przed dużym wyzwaniem stanął zespół naukowców prowadzony przez profesora inżynierii chemicznej i biologicznej George Hubera z amerykańskiego Uniwersytetu Wisconsin-Madison. Opracowuje on zaawansowany projekt rozwoju technologii do wytwarzania biopaliwa, które może stanowić alternatywę dla tradycyjnego paliwa lotniczego, jakim jest ciekłe paliwo węglowodorowe. Chodzi o przekształcenie biomasy lignocelulozowej w procesie katalitycznej rafinacji w paliwo płynne. Zaletą lignocelulozy jest jej uniwersalność oraz dostępność. Biomasa lignocelulozowa to zasób naturalny, pochodzący z niejadalnych części roślin spożywczych, a także trawy i drzewa.

Korzystna współpraca

Sadzenie roślin do produkcji biopaliw w pobliżu paneli fotowoltaicznych to pomysł naukowców z Kalifornii. Symulacje komputerowe dowiodły, że może to być optymalne rozwiązanie dla środowiska. Aby panele działały z maksymalną wydajnością, muszą być przemywane wodą, by zapobiec gromadzeniu się kurzu i pyleniu. Rośliny posadzone pod panelami będą pobierać wodę używaną do czyszczenia PV. Korzenie roślin zakotwiczą się w glebie, ograniczając przenoszenie się kurzu. Te dwa czynniki mogą doprowadzić do zmniejszenia ilości zużywanej wody. Według naukowców, rośliną wzorcową jest agawa, rozwijająca się w wysokich temperaturach i na słabych glebach. Może być stosowana do wytwarzania ciekłego etanolu. Rozwiązanie to przyczyni się do generowania dwóch form energii z ziemi.

Na podstawie: www.nordex-online.com, www.newscenter.philips.com, www.ge.com, www.sciencedaily.com, www.samochodyelektryczne.org oraz informacji prasowych opracowała Marta Siatka.