Anholt Offshore

Oficjalne uruchomienie morskiej farmy wiatrowej Anholt Offshore w cieśninie Kattegat (Dania) nastąpiło 4 września br. Właścicielami farmy są Dong Energy (50%), Pension Danmark (30%) oraz PKA (20%). Farmę o mocy 400 MW tworzy 111 turbin, które zlokalizowane są na powierzchni ok. 88 km2. Produkcja energii elektrycznej z farmy Anholt Offshore pokryje zapotrzebowanie 400 tys. gospodarstw domowych.

Dla Urugwaju

Suzlon Energy podpisał kontrakt na dostawę turbin dla 65-megawatowej farmy wiatrowej w Urugwaju. Firma dostarczy 31 turbin S95 ? 2,1 MW. Turbiny o wysokości ok. 90 m są zaprojektowane w ten sposób, aby zapewnić optymalną produkcję energii elektrycznej w tym regionie kraju. Farma wiatrowa w południowej części departamentu Colonia ma być ukończona we wrześniu 2014 r. Przedsięwzięcie firmy Rouar zostanie wsparte przez joint venture państwowych firm z Urugwaju i Brazylii.

Ciepło, prąd i bioolej

W fińskiej elektrociepłowni w Joensuu powstanie pierwsza na świecie instalacja produkująca jednocześnie bioolej oraz energię w kogeneracji. Technologia będzie bazowała na wykorzystaniu szybkiej pirolizy do produkcji biooleju w skojarzeniu z produkcją energii elektrycznej i ciepła. Zakład zostanie zintegrowany z istniejącą już elektrociepłownią w Joensuu, która zapewnia ogrzewanie miastu. Szybka piroliza jest metodą przekształcania biomasy w płynne paliwo poprzez jej zgazowanie bez kontaktu z tlenem oraz kondensowanie substancji organicznych do postaci biooleju. Produkty uboczne procesu ? biokoks i nieskroplone gazy ? mogą być wykorzystane w kotle elektrowni. Bioolej posłuży jako paliwo w ciepłownictwie. Około 50 tys. ton biooleju rocznie będzie produkowanych ze zrębków leśnych oraz innych przemysłowych odpadów drewnianych.

Obowiązkowy punkt wycieczki

Turbiny wiatrowe oskarżane były o obniżanie wartości gruntów i nieruchomości, a także o wywoływanie różnego rodzaju dolegliwości i schorzeń. Powoli zaczyna się to jednak zmieniać i coraz częściej elektrownie wiatrowe postrzegane są jako atrakcja turystyczna. W stanie Michigan (Stany Zjednoczone) blisko 900 turbin wiatrowych pomaga w osiągnięciu 10-procentowego udziału energii z OZE do 2015 r. Elektrownie wiatrowe stają się także obowiązkowym punktem w programie wycieczek odwiedzających Wielkie Jeziora. Tego lata mnóstwo ludzi chciało obejrzeć Lake Winds Energy Park (100 MW, 56 turbin V100 ? 1,8 MW) w Ludington. Farma ta zlokalizowana jest w zachodniej części stanu Michigan, niedaleko autostrady 31. W odpowiedzi na bardzo dużą liczbę osób zatrzymujących się i robiących zdjęcia elektrowni wiatrowej, została utworzona specjalna droga dla turystów. Michigan nie jest jedynym miejscem w USA, w którym płaci się za ?oglądanie wiatraków?. W North Palm Springs (Kalifornia) turyści płacą 35 dolarów za obejrzenie jednej z najstarszych farm wiatrowych. Każdego roku ponad 15 tys. turystów obserwuje turbiny wiatrowe stojące na terenie miejskiej oczyszczalni ścieków w Atlantic City (New Jersey).

Ekologiczna jazda

Brytyjski rząd pod koniec października ogłosił przyznanie wsparcia w wysokości 1,4 mln funtów na zakup floty autobusów, mających pomóc w zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza, wynikającego z użytkowania środków transportu publicznego. Baroness Kramer, brytyjski minister transportu, zapowiedział, że jeszcze pięć regionów otrzyma finansowe wsparcie z Clean Bus Technology Fund, co pozwoli na zastosowanie technologii selektywnej redukcji katalitycznej w ponad 90 autobusach. ? Dodatkowe fundusze oznaczają więcej autobusów, które będą emitowały mniej zanieczyszczeń. Nastąpi zatem poprawa jakości powietrza, a także pobudzenie rynku pracy i wzrostu gospodarczego w regionach ? powiedział Kramer. Samorządy w dystryktach Brighton i Hove, Sunderland, Oxford, Swale i York otrzymają dotacje w wysokości od 23 700 funtów do 750 tys. funtów na sfinansowanie modernizacji autobusów (m.in. na wprowadzenie systemu ograniczającego emisję tlenków azotów). Zastosowana technologia pozwoli ograniczyć emisję NOx o 70-80%, ale wielkość ta zależy od takich czynników, jak wyposażenie autobusów, wyznaczone trasy, jakość utrzymania oraz stopień eksploatacji autobusów. Przyznane dodatkowe wsparcie finansowe jest częścią dużego rządowego programu, w ramach którego w tym roku na poprawę jakości floty szesnastu samorządom przyznano 6,1 mln funtów. Fundusze pozwolą na zmodernizowanie ponad 430 autobusów.

Raport o energii

Capgemini ogłosił wyniki 15. edycji raportu The European Energy Market Observatory. Badanie dowodzi, że kryzys ekonomiczny, deregulacja rynku gazu i energii elektrycznej, a także pakiet klimatyczno-energetyczny doprowadziły do zachwiania równowagi na europejskich rynkach gazu i energii elektrycznej. Brak stabilności stanowi potencjalne zagrożenie dla przyszłego bezpieczeństwa dostaw energii w regionie, zarówno w krótko-, jak i długoterminowej perspektywie.

Blisko kopalni

Według statystyk przedstawionych przez ?The Wall Street Journal? co najmniej 15,3 mln spośród prawie 317 mln Amerykanów żyje w odległości nie większej niż 1,5 km od terenu wiertni gazu łupkowego lub ropy łupkowego. To wyliczenie powstało po zebraniu danych z 700 hrabstw leżących na terenie 11 największych stanów, w których wydobywany jest gaz ze złóż niekonwencjonalnych. W badaniu uwzględniono odwierty wykonane po 2000 r. Na przedmieściach Johnson County w Teksasie 99,5% z 150 tys. mieszkańców żyje w odległości nie większej niż 1,6 km od 3900 odwiertów. W 2009 r. odwiertów było tam nie więcej niż 20.

Przyspieszenie

Rumunia do końca 2013 r. będzie miała 2400 MW zainstalowanych w ramach energetyki wiatrowej. Jest to ogromny postęp w porównaniu z 2009 r., kiedy zainstalowanych było zaledwie 14 MW. W 2012 r. instalowano prawie 1000 MW ? jedną turbinę dziennie.

Na podstawie: thinkprogress.org, www.linkleaders.pl, www.businessgreen.com, www.pennenergy.com, www.suzlon.com, fortum.com, www.dongenergy.com, www.actmedia.eu opracowała Magdalena Lipiecka