Infradźwięki w środowisku naturalnym
W wielu publikacjach naukowcy starają się przedstawić negatywny wpływ infradźwięków na środowisko naturalne oraz zdrowie człowieka. Stała ich obecność w środowisku naturalnym oraz w życiu i pracy ludzi już dawno doprowadziła do rozpoczęcia szczegółowych badań w tym zakresie przez naukowe instytucje zdrowia i ochrony przyrody.
Infradźwiękami nazywa się rozchodzące się w powietrzu drgania akustyczne poniżej progu słyszalności człowieka, czyli poniżej częstotliwości wynoszącej 20 Hz. Ucho ludzkie odbiera zmiany ciśnienia ośrodka sprężystego powodowane rozchodzeniem się fal akustycznych o częstotliwości od 20 Hz do 20 000 Hz.
Naturalne źródła infradźwięków w środowisku naturalnym to: fale morskie, wiatr, burze, trzęsienia ziemi, wodospady itd. Natomiast powstawanie infradźwięków w życiu codziennym następuje podczas użytkowania: instalacji grzewczych, klimatyzacji, sprężarek, środków transportu Źródłem ich jest również infrastruktura urbanistyczna: wysokie budynki, tunele, mosty itp.
Generowany poziom dźwięków w zakresie infradźwięków leży daleko poniżej progu słyszalności ludzkiego ucha, a zatem nie niesie za sobą jakiegokolwiek niebezpieczeństwa dla zdrowia pod warunkiem, ze nie będzie przekroczona wartość poziomu hałasu powyżej 130 dB.
Infradźwięki wytwarzane przez elektrownie wiatrowe
...