Nowelizacja Prawa energetycznego stanie się przyczyną nieznanych dotychczas problemów dla ubiegających się o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej.
 
Nowelizacja ustawy z 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne, która znajduję się obecnie na etapie prac sejmowych, zawiera zasadnicze zmiany w zakresie procedury przyłączeń do sieci wytwórców i dużych odbiorców energii elektrycznej. Bezpośrednim celem zmian, deklarowanym w uzasadnieniu projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz o zmianie innych ustaw jest „ograniczenie działań spekulacyjnych przy rezerwowaniu mocy przyłączeniowej farm wiatrowych w systemie energetycznym” (dodanie ust. 8a-8k w art. 7 ustawy Prawo energetyczne). Wprowadzane przepisy nie ograniczają się jednak do farm wiatrowych i innych źródeł odnawialnych, a dotyczą również konwencjonalnych wytwórców energii elektrycznej oraz dużych odbiorców końcowych.
 
Operatorzy porządzą sobie
Radykalne zmiany przewidziano w odniesieniu do sposobu uzyskiwania ekspertyz wpływu przyłączanych urządzeń na sieć. Dziś zamówienie ekspertyzy należy do podmiotu ubiegającego się o przyłączenie, który ustala jej cenę – często rzędu kilkudziesięciu, kilkuset tysięcy złotych – bezpośrednio z wykonawcą ekspertyzy i zawiera z nim umowę o sporządzenie ekspertyzy. Projekt z...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?