Ostatnimi czasy prym w tej kategorii projektów OZE zaczyna wieść energetyka wiatrowa. Jak wynika z analiz, wyprodukowanie 1 MWh energii elektrycznej w siłowni wiatrowej przyczynia się do obniżenia poziomu rocznej emisji CO2 w przybliżeniu o 700 ton.
 
W najbliższych latach spodziewany jest znaczny przyrost nowych inwestycji. Fakt ten zdaje się potwierdzać ilość udzielonych promes przez URE na kolejne koncesje dla inwestycji na łączną moc 2 GW.
Jest to między innymi efektem wsparcia projektów energetyki wiatrowej ze środków Funduszu Spójności w ramach Osi Priorytetowej, jak również zapowiedzianych zmian w Prawie energetycznym, mających ułatwić inwestorom dostęp do sieci.
Już wkrótce będzie możliwe uzyskanie dodatkowych przychodów dla farm wiatrowych w związku ze wdrażaniem procedury Joint Implementation JI, zapisanej w protokole z Kioto. Działanie to ma wspomóc dodatkowo przedsięwzięcia związane z redukcją emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Procedura wdrażania IJ już niedługo powinna obowiązywać na podstawie specjalnej ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji, którą Sejm uchwalił 19 czerwca 2009 r. Elektrownie wiatrowe, stanowiące odnawialne źródła energii, przyczyniają się bezpośrednio do ograniczenia emisji CO2, w związku z czym na mocy ustawy będzie istniał...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?