W ostatnich kilkunastu latach, jednymi z priorytetowych inwestycji infrastrukturalnych na obszarach wiejskich, zawartych w długofalowych programach i planach posiadających sankcje państwową lub regionalną, stały się budowa i modernizacja składników tzw. infrastruktury ekologicznej. Często nazywa się je również infrastrukturą ochrony środowiska naturalnego.
 
Tworzą ją systemy i urządzenia, których zadaniem jest zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się negatywnych dla środowiska naturalnego następstw działalności człowieka.
Część infrastruktury ekologicznej stanowi zaplecze wodno-ściekowe, którego celem jest zaopatrywanie w wodę oraz odprowadzanie i oczyszczanie ścieków. Jego stan i rozwój są wypadkową całego szeregu czynników, począwszy od liczby ludności zamieszkującej na wsi, poprzez strukturę sieci osadniczej, uwarunkowania geograficzne, funkcje społeczno-ekonomiczne wsi, a skończywszy na możliwościach pozyskiwania środków służących do finansowania kosztownych inwestycji infrastrukturalnych.
  
Cel badań
Przeprowadzono badania, których celem jest ukazanie zróżnicowania zagospodarowania obszarów wiejskich woj. wielkopolskiego w przekroju powiatów w podstawowe elementy infrastruktury wodno-ściekowej, tj. sieć wodociągową, sieć kanalizacyjną oraz oczyszczalnie ścieków. D...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?