Proponowane przez NFOŚiGW programy PROSUMENT i BOCIAN wychodzą naprzeciw oczekiwaniom znacznej części społeczeństwa, zainteresowanego wykorzystywaniem innowacyjnych, dostępnych ekonomicznie i ekologicznych źródeł energii. Inicjatywy te obarczone są wielką odpowiedzialnością za stworzenie podstaw jakościowych i organizacyjnych dla rozwoju małych i średnich systemów OZE, a przede wszystkim fotowoltaiki. 
PROSUMENT i BOCIAN z założenia są programami pilotażowymi, czyli takimi, w ramach których sprawdza się procedury inwestycyjne, prawne, ekonomiczne, społeczne i oczywiście techniczne. Podobnym przedsięwzięciem był niemiecki Program 1000 słonecznych dachów w latach 1991-1995. Dlatego oba programy należy maksymalnie wykorzystać w celu weryfikacji warunków do inwestowania w funkcjonowanie systemów PV. 
Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki PTF, obawiając się negatywnego postrzegania, a w efekcie kompromitacji fotowoltaiki w przypadku niepowodzenia wspomnianych programów, uważa za konieczne:

  • zapewnienie wysokiej jakości pracy systemów PV, składających się z komponentów o potwierdzonej uznawanym powszechnie certyfikatem jakości, poprzez odpowiedni odbiór inwestycji,
  • wykonanie instalacji systemów przez instalatora certyfikowanego w UDT,
  • monitorowanie pracy systemów i ocenę ich wydajności,
  • informowanie i edukowanie społeczeństwa o zaletach i efektach wdrażania tych programów.

PTF jest zwolennikiem narzucenia starannie sprecyzowanych i ambitnych parametrów komponentom systemów PV i oceny ich pracy. Tylko takie podejście wpłynie na prawidłowy rozwój rynku. To NFOŚiGW powinien określać parametry systemów PV, a następnie rygorystycznie domagać się ich stosowania, nawet pod groźbą cofnięcia dotacji lub kredytu. Zmusi to producentów do poprawy parametrów i obniżenia cen, a prosumenta będzie chroniło przed wątpliwej jakości produktami. 
PTF stoi na stanowisku, że konieczne jest wprowadzenie obowiązku instalowania systemów PV przez instalatorów posiadających certyfikat UDT. Należy zapobiec sytuacji, w której instalację będą wykonywali ludzie bez odpowiednich umiejętności, doświadczenia i wiedzy. PTF uważa, że systemy budowane za publiczne fundusze (NFOŚiGW, WFOŚiGW, RPO itp.) muszą być dziełem certyfikowanych specjalistów. 
Monitoring, jako obowiązkowy element realizowanych instalacji PV, byłby gwarantem:

  • wysokiej jakości wykonania,
  • przyznawania premii dotacyjnych tylko inwestycjom o jakości potwierdzonej odpowiednimi wskaźnikami jakościowymi,
  • ochrony beneficjentów przed nierzetelnymi wykonawcami,
  • ochrony NFOŚiGW przed nierzetelnymi beneficjentami,
  • prowadzenia rejestru efektu ekologicznego na potrzeby NFOŚiGW.

Bardzo istotne dla powodzenia obu programów jest dotarcie do jak największej części społeczeństwa z informacją na temat korzyści płynących z instalacji systemów fotowoltaicznych i możliwości, jakie stwarzają nowe programy. Fotowoltaika jest ciągle nieznana, a w społeczeństwo wciąż odwołuje się do nieuzasadnionych stereotypów. Działania uświadamiające i promocyjne powinny przedstawiać oferowane produkty i usługi w sposób obiektywny i rzetelny. Trudno oczekiwać szerokiej akceptacji społecznej dla instalacji PV, jeżeli nie będzie to opłacalne.

dr inż. Stanisław M. Pietruszko 
prezes Zarządu PTF