Podczas VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy, zorganizowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej IEO w połowie czerwca br. w Raciborzu, dokonano przeglądu stanu i perspektyw rozwoju mikroinstalacji prosumenckich kolektorów słonecznych, systemów fotowoltaicznych i kotłów na biomasę. 
Według badań IEO, sprzedaż kolektorów słonecznych na polskim rynku po kilkunastu latach systematycznego wzrostu zaczyna maleć. W 2013 r. sprzedano 274 tys. m2 kolektorów, czyli mniej niż w 2012 r. Obecnie trudno spodziewać się odwrócenia niekorzystnych trendów, a ożywienie w branży jest możliwe dzięki wsparciu programów NFOŚiGW oraz RPO. Na tle Europy polski rynek wygląda jednak bardzo dobrze ? jest trzecim po niemieckim i włoskim, wyprzedzając m.in. Hiszpanię, Grecję i Francję. 
W 2013 r. w Polsce sprzedano ponad 16 tys. kotłów na biomasę o łącznej mocy 600 MW ? to niemalże dwa razy więcej niż w 2012 (IEO). Prognozy przewidują dalszy wzrost sprzedaży w 2014 r. Kontrastuje to z wprowadzeniem dyrektywy ?Ecodisign?, nakładającej surowe standardy emisyjności. Choć na polskim rynku dostępne są urządzenia wysokiej jakości, to istnieje duża grupa produktów, które nie spełnią wymogów w momencie wejścia w życie przepisów. 

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?