Ochrona środowiska stanowi jeden z kluczowych celów zawartych w przyjętych przez Radę Europejską deklaracjach w sprawie zasad przewodnich odnośnie zrównoważonego rozwoju. Jest to zarazem jedna z najważniejszych dziedzin współfinansowania wspólnotowego.

Środki przeznaczane na ochronę środowiska w pierwszej kolejności powinny pochodzić ze wspólnotowych horyzontalnych instrumentów finansowych, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji, Europejskiego Funduszu Rybołówstwa oraz Siódmego programu ramowego badań i rozwoju technologicznego.
Te wspólnotowe instrumenty finansowe nie obejmują wszystkich priorytetów z zakresu środowiska naturalnego. Istniała zatem potrzeba utworzenia takiego systemu dotowania działań na rzecz środowiska, który będzie wspierać rozwój i realizację wspólnotowej polityki oraz prawodawstwa w zakresie ochrony środowiska, a w szczególności przyczyni się do osiągnięcia celów 6. Programu Działań na Rzecz Środowiska (6. EAP).
Z tego powodu powstał program LIFE+, wspomagający finansowo politykę ochrony środowiska Wspólnoty Europejskiej, który będzie realizowany w latach 2007-2013 i jest kontynuacją programu LIFE, realizowanego w latach 1992- 2006.

Cel programu i działanie

Celem programu LIFE+ jest finansowanie projektów związan...