Przestawienie gospodarki na tory niskoemisyjne to olbrzymie wyzwanie technologiczne, wymuszające stałe poszukiwanie i wdrażanie innowacyjnych projektów.

Nie osiągniemy pożądanego efektu, jeżeli ograniczymy się jedynie do stosowania istniejących obecnie, nawet najnowocześniejszych na świecie rozwiązań. Musimy być otwarci i zorientowani na nowatorskie podejście.

Aby to mogło nastąpić, konieczne jest wprowadzenie instrumentów systemowych, stymulujących i zachęcających do takiego działania. Jeden z nich tu skoncentrowanie mechanizmów wsparcia w zakresie badań, rozwoju i innowacji (B+R+I) na wybranych, priorytetowych obszarach, w których Polska może osiągnąć przewagi konkurencyjne i które stanowią szansę rozwojową dla naszego kraju. Te mechanizmy wsparcia to przede wszystkim fundusze unijne w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 oraz krajowe środki finansowe.

Krajowa Inteligentna Specjalizacja

Koordynowany w Ministerstwie Gospodarki oddolny proces identyfikacji takich obszarów  doprowadził, po dwóch latach prac,  w grudniu ub.r. do przedstawienia dokumentu pt. Krajowa Inteligentna Specjalizacja (KIS). Punktem wyjścia do określenia krajowych inteligentnych specjalizacji są dwa kluczowe dokumenty: Foresight Technologiczny Przemysłu ? InSight2030, opracowany na zlecenie Ministerstwa Gospodarki i Krajowy Program Badań, przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego...