Wielkie inwestycje w systemy wodno-kanalizacyjne w Polsce zapewniły radykalne polepszenie jakości wody. Jednak sprostanie kryteriom gwarantującym dalszą poprawę, a nawet utrzymanie tej sytuacji w przyszłości, wymaga podjęcia ? przy dalszym wsparciu UE ? kolejnych wysiłków inwestycyjnych.

Polska poniosła bardzo wysokie koszty związane z inwestycjami w poprawę jakości wód. Udało się rozwiązać najbardziej palące problemy, ale przed nami kolejne wydatki. Znaczna część tych środków będzie pochodziła z Unii Europejskiej, ale polscy konsumenci wody i użytkownicy częściowo również będą musieli ponieść koszty modernizacji infrastruktury, co zostanie uwzględnione w cenie za wodę i ścieki. Te opłaty od dłuższego czasu wywołują szereg kontrowersji. Zbulwersowane media donoszą, że ceny za wodę i ścieki są w Polsce najwyższe spośród krajów europejskich, iż podlegają upolitycznieniu, a rozdrobnienie branży generuje dodatkowe koszty.

4 maja br. odbył się w Krakowie Europejski Kongres Samorządów. W dwudniowych obradach uczestniczyli przedstawiciele rządu, marszałkowie województw i prezydenci miast. Pierwszym punktem programu była sesja plenarna ?Europa Regionów ? nowe otwarcie?, której tytuł był także hasłem przewodnim całego krakowskiego kongresu. Dyskutowano o wielu aspektach gospodarczego rozwoju Europy. W pierwszym dniu Kongresu jeden z paneli poświęcono tematowi ,,Rozwój przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych?. W debacie wziął udział Olgierd Dziekoński ? sekretar...