Realizacja założeń programu w zakresie gospodarki ściekowej jest możliwa m.in. dzięki stworzeniu KPOŚK, który uściślił kierunki działań i sposoby jego finansowania do 2015 r. Program ciągle ewoluuje i jest dostosowywany do potrzeb. Przed nami kolejne inwestycje, które w najbliższych latach będą finansowane m.in. z wykorzystaniem środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Powszechnie stosujemy nowe rozwiązania inżynierskie, udoskonalamy i optymalizujemy procesy oczyszczania ścieków, prowadzimy cały szereg badań w ośrodkach naukowych, a wiedza i doświadczenie są z pewnością atutem całej rzeszy technologów. Zawsze jednak podczas realizacji tak wielkiego planu inwestycyjnego zdarzają się przykłady źle przygotowanych projektów, pozamienianych na ?równoważne? urządzeń, często niespełniających wymogów technicznych.

Jednak trudno winić projektanta za to, że nie może zastosować nowej technologii obniżającej ilość części organicznych w osadzie przefermentowanym, gdy inwestor zapisami formalno-prawnymi w umowie sam zamknął sobie drogę do zmian i jest zmuszony do wykonania projektu dokładnie wg PFU. Zatem barierę stanowi brak właściwych standardów umów w zakresie projektowania oczyszczalni ścieków.

Obliczanie ilości osadów

Innym przykładem są problemy z nisko odwodnionym osadem ściekowym, często tylko do poziomu 14-16% suchej masy. Cena polielektrolitu do odwadniania osadu to istotny kosz...