Spory sądowe, których przedmiotem są linie przesyłowe, podobnie jak w innych sprawach z zakresu prawa rzeczowego, wymagają od ich uczestników dokonania szeregu czynności dowodowych.

Strony, dowodząc swoich twierdzeń, zgodnie z art. 232 Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.)1, są obowiązane wskazywać dowody na ich poparcie. Natomiast sąd, dokonując oceny tych dowodów, ustali stan faktyczny sprawy i będzie mógł wydać wyrok. Specyfika spraw z zakresu linii przesyłowych powoduje, w zależności od sprawy, konieczność przeprowadzenia wszystkich środków dowodowych przewidzianych w k.p.c. Jedynym jednak środkiem dowodowym w sprawach z zakresu prawa rzeczowego, który pozwala sądowi ustalić stan faktyczny sprawy, są oględziny. Naoczne zapoznanie się sędziego z przedmiotem oględzin umożliwia mu bowiem zestawienie własnych ustaleń z twierdzeniami stron, co bywa w literaturze przedmiotu uznawane za jeden z najważniejszych środków dowodowych znanych procedurze cywilnej2.

Charakterystyka dowodu z oględzin

Oględziny są środkiem dowodowym bezpośrednim i rzeczowym, zatem pozwalają sądowi na naoczne zapoznanie się ze źródłem dowodowym, zapewniając mu możliwość stwierdzenia stanu rzeczy za pomocą zmysłu wzroku, dotyku, słuchu, węchu, smaku i jego własnej percepcji. Przedmiotem oględzin są cechy bądź właściwości nieruchomości lub rzeczy oraz stan fizyczny i psychiczny osoby.

Elementem wyróżniają...