Inwestycje celu publicznego
Mogą mieć zakres zarówno lokalny, czyli (zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) gminny, jak i ponadlokalny ? powiatowy, wojewódzki lub krajowy. Inwestycje celu publicznego, bo o nich mowa, wywierają szczególne skutki. Ich zadaniem jest bowiem stworzenie zróżnicowanych warunków polepszających sytuację danej społeczności.
Realizacja określonej inwestycji może napotykać na wiele praktycznych problemów. Pierwszym z nich jest niewątpliwie określenie, co konkretnie należy uznać za inwestycję celu publicznego. Podstawową rolę przy tej definicji odgrywać będzie art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami, w którym wymieniono najważniejsze przykłady celów publicznych.
Co jest celem publicznym?
Zgodnie z powyższym, celami publicznymi są m.in. wydzielanie gruntów pod drogi publiczne, budowa, utrzymywanie oraz wykonywanie robót budowlanych tych dróg, wydzielanie gruntów pod linie kolejowe, budowa i utrzymanie ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej, a także budowa i utrzymanie publicznych urządzeń służących do zaopatrzenia ludności w wodę, gromadzenia, przesyłania i odprowadzania ścieków oraz odzysku i unieszkodliwiania odpadów. Wśród celów publicznych związanych z ochroną środowiska można wskazać na budowę i utrzymanie urządzeń służących ochronie środowiska oraz ochronę zagrożonych wyginięciem gatunków roślin ...