Podczas konferencji ?Czynniki rozwoju inwestycji kogeneracyjnych?, zorganizowanej przez CBE Polska 26 sierpnia w Warszawie, większość przedstawicieli ciepłownictwa podkreślała te same wady systemu wsparcia kogeneracji. W przekonaniu ekspertów nie powinniśmy myśleć o luce w systemach wsparcia, ale o luce inwestycyjnej, która jest reperkusją legislacyjnej opieszałości i kilku innych czynników, wynikających z europejskiej polityki energetyczno-klimatycznej. Rynek od jakiegoś czasu krytykował nieskoordynowane działania Komisji Europejskiej, jednak, zdaniem Fiony Riddoch, dyrektor zarządzającej COGEN Europe, sytuacja ulegnie niebawem poprawie ze względu na zmianę wewnętrznych struktur KE. Wcześniejszy skład KE w zakresie rozwoju CHP stawiał prawie wyłącznie na redukcję użycia węgla i poprawę bezpieczeństwa, a teraz sytuacja, za sprawą UE i podziału działań na pięć obszarów: bezpieczeństwo, zintegrowany rynek, efektywność energetyczna, odejście od węgla i innowacyjne badania, ulegnie zmianie.

Choć pewne podmioty mogą poradzić sobie same (bez wsparcia), to aby zwiększyć udział kogeneracji, rynek (nie tylko w Polsce) potrzebuje wsparcia politycznego i właściwego nastawienia. CHP nie poczyni postępów, jeśli nie będzie to ekonomicznie uzasadnione dla użytkownika końcowego.

Dyskusję moderował Adam Rajewski z Politechniki Warszawskiej. Zabierając głos, Andrzej Rubczyński z PGNiG Termiki przypomniał o europejskim dyskursie dotyczącym efektu zachęty i obiegu dokum...