Kolejna, już XIII edycja Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii, organizowana przez Wydawnictwo Inżynieria, za nami.

Miejscem spotkania uczestników tego wydarzenia po raz kolejny były zabytkowe i zrewitalizowane wnętrza Zakładu Uzdatniania Wody na krakowskich Bielanach.

Konferencja, która odbyła się w dniach 9-11 czerwca br., została objęta patronatem przez: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, marszałka województwa małopolskiego ? Marka Sowę, prezydenta miasta Krakowa ? prof. dra hab. Jacka Majchrowskiego, Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM, rektora Politechniki Krakowskiej ? prof. dra hab. inż. Kazimierza Furtaka, rektora Akademii Górniczo-Hutniczej ? prof. dra hab. inż. Tadeusza Słomkę, Polskie Stowarzyszenie Technologii Bezwykopowych oraz Izbę Gospodarczą ?Wodociągi Polskie?. Partnerem strategicznym wydarzenia było Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie. Sponsorami wydarzenia zostały firmy: BLEJKAN (sponsor platynowy), CETCO ? Poland, CETCO., DTA-TECHNIK, HABA-Beton Johann Bartlechner, HEADS, JL Maskiner w Polsce, NAYLOR, Biuro Handlowe RUDA Trading International, TORO (sponsorzy złoci) i BEWA, HOBAS System Polska, MC-Bauchemie, PPI CHROBOK oraz UPONOR INFRA (sponsorzy srebrni).

Tegoroczna nowość ? warsztaty

XIII edycja wydarzenia przyciągnęła 320 uczestników z kraju i zagranicy. Tym razem dotychczasowa formuła konferencji została zmieniona i poszerzona o warsztaty teoretyczno-praktyczne, które odbyły się 9 czerwca. Dotyczyły one takich zagadnień, jak wykorzystanie tworzyw sztucznych w technologiach bezwykopowych, systemy namierzania w technologii HDD, wytyczne do projektowania, renowacji i budowy sieci oraz doboru odpowiednich technologii.

Bezwykopowa budowa i renowacja

Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać 47 referatów i prezentacji. Wśród zagadnień dotyczących bezwykopowej budowy znalazły się m.in. tendencje obserwowane w rozwoju technologii HDD, a także płyny wiertnicze i systemy oczyszczania. W drugiej sali skupiono się na temacie bezwykopowej renowacji, w szczególności na rurach i materiałach do technologii bezwykopowych, nowoczesnych technologiach renowacji sieci, inspekcjach pełnozakresowych i selektywnych w sieciach kanalizacyjnych.

Nie zabrakło też referatów opisujących rozwiązania technologiczne, sprzętowe i produktowe, które były prezentowane przez przedstawicieli firm.

Istotnym punktem w harmonogramie tegorocznego wydarzenia były panele dyskusyjne, dotyczące: podziału ryzyka w kontraktach wiertniczych, optymalnego wyboru modelu realizacji inwestycji, polityki inwestycyjnej spółek wodno-kanalizacyjnych w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 oraz kształtowania taryf.

Wystawa

Nieodłączną częścią wydarzenia był też pokaz technologii na żywo oraz wystawa firm w przestrzeniach zewnętrznych i wewnętrznych. Uczestnicy konferencji mogli obserwować prezentowane na 33 stoiskach wystawienniczych urządzenia, maszyny czy osprzęt. Wystawa umożliwiła też poznanie zakresu usług specjalistycznych firm z branży bezwykopowej i skorzystanie z porad specjalistów. Ekspozycja była dostępna nieodpłatnie dla osób, które nie uczestniczyły w konferencji.

Nagrody TYTAN 2015

Jak co roku wręczono również branżowe nagrody TYTAN oraz Tytanowe Laury Inwestora. Statuetki w kategoriach ?Projekt roku ? nowa instalacja? oraz ?Mały projekt bezwykopowy? trafiły do Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych INKOP. Nagrodę w kategorii ?Projekt roku ? renowacja? zdobyła firma BLEJKAN, zaś w kategorii ?Europejski projekt w technologiach bezwykopowych? ? A. Hak Drillcon B.V. Za ?Produkt roku? statuetkę otrzymał przedstawiciel firmy DTA-TECHNIK. Tytanowymi Laurami Inwestora zostali uhonorowani reprezentanci: Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Ciechanowie, Wodociągów i Kanalizacji w Opolu oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi relacjami z konferencji oraz do obejrzenia fotogalerii i filmu na www.inzynieria.com.

Dagmara Dukała, Wydawnictwo Inżynieria