Mimo iż producenci prześcigają się w tworzeniu coraz nowszych i wydajniejszych słonecznych systemów grzewczych, to ich wykorzystanie na polskim rynku jest wciąż znikome.

Konferencja „Ogrzewanie energią słoneczną”, która odbyła się we Wrocławiu 14 września br. pod patronatem marszałka województwa dolnośląskiego, miała na celu przybliżenie możliwości i efektywności ekonomicznej szerokiego wykorzystania kolektorów słonecznych w budownictwie. Organizatorzy – Polski Klub Ekologiczny Okręg Dolnośląski we Wrocławiu, fundacja EURONATUR i Fundacja na Rzecz Energii Ekologicznej ECONERGIA – zaprosili przede wszystkim architektów, deweloperów, przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych, biur projektowych oraz władz miasta. Nie zabrakło również indywidualnych mieszkańców, a także osób duchownych zainteresowanych montażem kolektorów na budynkach sakralnych. W sumie w spotkaniu uczestniczyło ok. 150 osób.
Przybyłych gości powitał dr inż. Aureliusz Miklaszewski, prezes Okręgu Dolnośląskiego Polskiego Klubu Ekologicznego we Wrocławiu. Następnie Rafał Borutko, członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, wyraził słowa uznania dla organizatorów konferencji i podkreślał potrzebę tego typu działań – Zarząd jest żywo zainteresowany wszelkimi inicjatywami, które wiążą się z odnawialnymi źródłami energii, szczególnie na terenie Dolnego Śląska. (…) Wydaje mi się, że tego typu inicjatywy lokalne stanowią najbardziej efektywne przełożenie polityki państwa na poprawę stanu środowiska i zmianę zachowań mieszkańców społeczności lokalnych w kierunku zarówno oszczędzania energii, jak i większego wykorzystania tej pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Duże zainteresowanie wzbudził referat opisujący „Szkołę słoneczną” w Bielawie, której zadaniem jest kształcenie młodych ludzi w zakresie wykorzystania energii promieniowania słonecznego. Równie ciekawy był wykład na temat programu „Słoneczny Kolektorek” skierowanego do mieszkańców powiatu dzierżoniowskiego, którego celem jest ułatwianie pozyskiwania dotacji z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska na finansowanie przyszłych przedsięwzięć związanych z zakupem i montażem urządzeń wykorzystujących energię słoneczną.
Na konferencji nie zabrakło również wypowiedzi praktyków. Dariusz Rylewski z firmy Masa-Therm przedstawił nowe, bezpieczne dla środowiska możliwości ogrzewania i wentylacji budynków. Pokazał kilka zbudowanych już budynków demonstracyjnych, w których całkowicie zrezygnowano z konwencjonalnej instalacji grzewczej bez większych nakładów inwestycyjnych na rzecz wykorzystania energii słonecznej. Natomiast Piotr Leszek z firmy Dorsystem zaprezentował program symulacji dla obliczeń dostawy ciepła z kolektorów.
W konferencji udział wzięli również przedstawiciele instytucji finansowych, którzy przedstawili warunki kredytowania i wsparcia finansowego na inwestycje związane z wykorzystaniem energii słonecznej. Najbardziej gorąca dyskusja wywiązała się po wypowiedzi Alicji Nowakowskiej z WFOŚiGW, a dotyczyła ona m.in. problemu związanego z maksymalną długością okresu kredytowania. W Polsce wynosi on maksymalnie trzy lata, podczas gdy w Europie Zachodniej jest dużo dłuższy. Ten krótki czas powoduje, że z takiej oferty funduszu może skorzystać mniej klientów.
Niestety, w Polsce względy ekonomiczne wciąż są ważniejsze niż ochrona środowiska.
(bk)