Islamska sztuka ogrodowa w Hiszpanii.
Ogrody islamu należą do najbardziej wysublimowanych, relaksujących i uduchowionych obiektów sztuki ogrodowej. Jednak nie sposób zrozumieć tych założeń i w pełni ocenić ich znaczenie, a bez choćby skrótowego przedstawienia ich historii oraz podstaw kulturowych i religijnych.
W początkach VII w. Arabowie byli luźnym konglomeratem plemion, zamieszkujących Półwysep Arabski. W jego urodzajniejszej, południowej części (Królestwo Jemenu) ludność prowadziła osiadły tryb życia, natomiast pustynna i półpustynna część północna była zamieszkana przez plemiona koczowników. W zasadzie należałoby mówić nie o podbojach arabskich, lecz o podbojach muzułmańskich, bowiem impuls do zdobycia świata dała Arabom nie narodowość, lecz nowa religia – islam.
Prorok i twórca islamu – Mahomet (571-632) – zaczął twierdzić, że podczas kontemplacji doznał wizji i zaczął głosić zasady nowej religii. Przeciwnicy zmusili go jednak do ucieczki z Mekki do Medyny w 622 r. Data tej ucieczki została potem uznana za pierwszy rok ery muzułmańskiej. Liczba zwolenników Mahometa szybko rosła. Zgromadzeni w Medynie rozpoczęli podboje, podporządkowując prorokowi kolejne plemiona arabskie. W latach 628-632 założyciel nowej religii, Mahomet, przełamując tradycyjne uprzedzenia między koczownikami a rolnikami, zjednoczył Arabów i stworzył z nich potęgę ...