W ostatnich latach Polska wykonała olbrzymi cywilizacyjny krok do przodu. Dotyczy to m.in. implementacji unijnego prawa „odpadowego”. W wielu dziedzinach gospodarki zmieniło się podejście do problemu odpadów, a dzięki przedstawicielom tych dziedzin także podejście urzędników i parlamentarzystów, co zaowocowało wieloma zmianami w prawie. Obecny parlament wykonał znacznie więcej prac legislacyjnych w dziedzinie ochrony środowiska niż poprzednie kadencje. Zawdzięczamy to również silnej obecności przy pracach legislacyjnych różnych grup nacisku – społecznych i gospodarczych.
W zakresie gospodarki odpadami zostały już znowelizowane wszystkie ustawy z 2001 r. (o odpadach, o opakowaniach i odpadach opakowaniowych oraz o obowiązkach przedsiębiorców). Świadczy to o niezmordowanej chęci polskich parlamentarzystów i urzędników do pracy, choć może wystarczyłoby przygotować te ustawy i uchwalić je w 2001 r. w sensownym kształcie. Słychać w Polsce narzekania, że polskie prawo jest złe, niedbałe i już w momencie powstania nadaje się do zmiany. Pakiet ustaw dotyczących odpadów jest najlepszym tego przykładem.
Po trzech latach od uchwalenia wiele zapisów, które budziły kontrowersje interpretacyjne, zostało doprecyzowanych, zakres działania podmiotów objętych zakresem pakietu ustaw „odpadowych” został ujęty w nieco ściślejsze ramy, lecz ciągle furtek i furteczek nie brakuje. Zasada „zanieczyszczający płaci&#...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?