Do obowiązków samorządu należy m.in. zapewnienie czystości i porządku w gminie. Nie ma wątpliwości, do kogo należy odbiór odpadów lub świadczenie usług w zakresie postępowania z nieczystościami ciekłymi. W jaki sposób jednak postępować w sytuacji, gdy na ulicy bądź drodze publicznej dojdzie do wypadku lub kolizji ze zwierzęciem?

Sprawa wcale nie jest błaha, gdyż rozkładające się szczątki mogą stanowić nie tylko utrudnienie w ruchu, ale też zagrożenie epidemiologiczne. Brakuje dokładnych danych na temat skali problemu, gdyż nie jest prowadzona centralna ewidencja. Każda z uprawnionych służb we własnym zakresie odnotowuje tego typu przypadki. Często cytowane są badania, jakie przeprowadziła Sylwia Borowska do swojej pracy magisterskiej na Wydziale Inżynierii i Kształtowania Środowiska warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w ramach projektu: ?Ochrona gatunkowa rysia, wilka i niedźwiedzia w Polsce?, realizowanego przez WWF Polska przy dofinansowaniu ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego EOG, opublikowane w raporcie ?Śmiertelność na drogach w Polsce?.

Mówią liczby

W swojej pracy S. Borowska podaje, że jedynie co czwarty kierowca zgłasza zdarzenie z udziałem najczęściej ginących na drogach dużych, dzikich zwierząt. W pierwszej dekadzie XXI w. miało miejsce 125 tys. zgłoszeń takich zdarzeń. Wiadomo też, że niewielka część potrąconych zwierząt przeżyła. Kierowcy dzwoni...