Zielona rewitalizacja w strefie wielkomiejskiej Łodzi

Strategia Zintegrowanego Rozwoju Łodzi 2020+ została przyjęta przez miasto 25 czerwca 2012 r. i preferuje wielofunkcyjne użytkowanie terenu. Zaakceptowana zmiana kierunku rozwoju na dośrodkowy wynika z konieczności przeciwdziałania pogarszającej się sytuacji przestrzennej, gospodarczej, społecznej i środowiskowej współczesnego miasta.

Wymykająca się spod kontroli urbanizacja zewnętrzna doprowadziła do pogłębiania się chaosu przestrzennego, niszczenia terenów przyrodniczo cennych, do przerostu infrastruktury obciążającej środowisko i budżet miasta oraz do deprecjacji permanentnie niedoinwestowywanej zabudowy kamieniczno-wielkomiejskiej.

Miasto zwarte XXI w. ma być przede wszystkim oszczędne przestrzennie (zahamowanie presji urbanizacyjnej na zewnątrz) i środowiskowo (troska o jakość środowiska). Ma dbać o własne dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze oraz być funkcjonalne, przyjazne mieszkańcom (zdrowe i estetyczne), a także atrakcyjne dla inwestorów i turystów. Szczególną uwagę należy poświęcić ochronie istniejących zasobów historycznej zieleni śródmiejskiej i kontynuować racjonalną rozbudowę zielonej infrastruktury na terenach wysoko zurbanizowanych (wprowadzanie form i struktur zieleni sprawdzających się w innych miastach europejskich). Inwestowanie w budowę terenów zieleni miejskiej i utrzymywanie ich w dobrej kondycji pozwala łączyć ko...