Lokalny Program Rewitalizacji Warszawy, realizowany dzięki tzw. miniprogramom, wyznacza projekty rewitalizacyjne, a tym samym określa ramy odnowy terenów zieleni.

Dokument pn. Lokalny Program Rewitalizacji Warszawy zastąpił opracowany w 2005 r. Lokalny Uproszczony Program Rewitalizacji Warszawy (LUPR). Zawarte w nim zapisy i zasady finansowania projektów odnosiły się do lat 2004-2006 r. Z kolei wyznaczony obszar kryzysowy określony był jako teren pilotażowy rewitalizacji i obejmował rejon miejski oraz powojskowy. W programach rewitalizacji nacisk kładzie się na poprawę jakości życia mieszkańców, m.in. przez poprawę środowiska przyrodniczego. Opisy obszarów kryzysowych ujętych w miniprogramach nie odnoszą się do układu terenów zieleni i do terenów przyrodniczych w ogólności.

Przed przystąpieniem do prac

Materiał badawczy stanowiły zarówno materiały pisane, jak i istniejące tereny zieleni. Znalazły się w nim dokumenty planistyczne ? chodzi o opracowanie ekofizjograficzne do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy oraz Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy. Ponadto materiał badawczy objął też programy rewitalizacji ? łącznie 35 ? a wśród nich Lokalny Program Rewitalizacji Warszawy z załącznikami, czyli czternastoma miniprogramami rewitalizacji dzielnic Warszawy. Zostały one opracowane dla tych dzielnic, których wskaźniki społeczne (określone w Lok...