Jak skutecznie realizować inwestycje na potrzeby projektów badawczo-rozwojowych?
W artykule ? na podstawie doświadczeń z budowy Stacji Badawczej w Zakładzie Produkcji Wody (ZPW) ?Mokry Dwór? MPWiK we Wrocławiu ? zostaną omówione różnice między typową inwestycją infrastrukturalną a inwestycją realizowaną na potrzeby projektu B+R.
Ze względu na potrzeby infrastrukturalne Polski oraz programy operacyjne Unii Europejskiej, w ostatnich latach zaroiło się od inwestycji. Powstają nowe drogi, sieci wodociągowe, budynki oraz inne miejsca związane z naszym codziennym życiem.
W kolejnej perspektywie unijnej ? Horyzoncie 2020 oraz programach operacyjnych ciężar dofinansowania zostanie przeniesiony na projekty wspierające innowacje oraz integrujące środowiska naukowe z przemysłem. Czy zmiana ta sprawi, że inwestycje w naszym kraju nie będą realizowane? Oczywiście, że nie. Spowoduje jednak, że coraz częściej inwestorzy zaczną podejmować wyzwanie, jakie niesie za sobą nieco inny rodzaj inwestycji.
Stacja Badawcza ZPW ?Mokry Dwór?
Stacja Badawcza powstała w ramach projektu pt. ?Badania skuteczności nowych technologii oczyszczania wody jako krok ku zmianie myślenia o rozwoju branży wodociągowej?, dofinansowanego z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Projekt jest realizowany przez MPWiK we Wrocławiu oraz Politechnikę Wrocławską. Jest on ukierunkowany na zmianę podejścia branży wodociągowej do przyszłych inwestycji w dziedzinie oczyszczania wody. Stacja badawcza posłuży do poprawy jakości otr...