Jak skutecznie walczyć z uciążliwymi zapachami?
Przeciwdziałanie odorom na przykładzie poznańskich oczyszczalni
Standardy zapachowej jakości powietrza mają chronić przed nadmierną uciążliwością instalacji charakteryzujących się emisją odorantów. Określają one ich poziom, który jest jeszcze do zaakceptowania przez człowieka i nie oddziałuje istotnie na jego zdrowie i życie. W wielu przypadkach takie standardy udaje się utrzymać.
Standardy najczęściej przyjmują formę dopuszczalnej na danym terenie częstości występowania w skali roku określonego stężenia zapachowego i są ustanawiane odpowiednimi regulacjami prawnymi. Istnieją jednak kraje takie jak Polska, w których nie ma obowiązujących przepisów w tym zakresie. Nie oznacza to braku możliwości skutecznego przeciwdziałania uciążliwości zapachowej.
Aby podejmowane działania były skuteczne, zarówno wizja oczekiwanych efektów, jak i planowanie strategii oraz taktyka powinny być oparte na wiedzy, której fundamentem są wielkości wyrażone w jednostkach zapachowych (ou ? jednostka zapachowa), takie jak stężenie zapachowe (cod[ou/m3]) czy emisja zapachowa (qod[ou/s]), lub do nich odniesione (skuteczność dezodoryzacji czy częstość występowania określonego stężenia zapachowego w otoczeniu instalacji).
Wyżej wspomniane działania dotyczą etapu zarówno projektowania instalacji, jak i ich odbioru czy funkcjonowania. Obejmują m.in. wybór racjonalnej lokalizacji, dobór założeń dotyczących parametrów em...